Sivu 1/1

Focus Mk2 bensavuoto

Lähetetty: 19 Elo 2026 14:01
Kirjoittaja Foksi666
Focuksessa, bensan jakotukin päässä on sellainen pieni vuoto. Siinä päässä mihin tulee se bensaletku.
Korjaamolla sanoivat että korjaus uuteen osaan maksaa 800-900€. En oikein millään jaksa uskoa että tuon osan korjaus ei onnistu ilman että koko bensaletkusto pitää vaihtaa. Onko tästä jollain tietoa voiko pelkän jakotukin vaihtaa. Eikös se ole ihan pikaliitttimellä kytkety bensan syöttöön.
Toki jakotukin injektio sitten sylintereille on myös osa tuota. Joku on tuota vuotokohtaa koettanut "massata" jollain aineella.

Re: Focus Mk2 bensavuoto

Lähetetty: 19 Elo 2026 14:51
Kirjoittaja Taunusautomaatti
Mimmosesta kohdasta on kyse, onko kuvaa?
Mondeossa oli vuoto ennen tukkia kovassa muoviputkessa/letkussa....josta lähti lähes näkymätön hiuksen paksuinen bensasuihku, katkaisin poikki, sisään sopiva kupariholkki ja siihen päälle bensankestävä paineletku ja klemmareita pari per puoli. Hyvin on toiminut jokusen vuoden.

Re: Focus Mk2 bensavuoto

Lähetetty: 19 Elo 2026 20:56
Kirjoittaja riikomi
Tee mitä teet - mutta tee se pian. Bensavuoto moottoritilassa on hälyttävä tilanne, joka helposti johtaa tulipaloon.

Re: Focus Mk2 bensavuoto

Lähetetty: 19 Elo 2026 22:09
Kirjoittaja Taunusautomaatti
tuo on erittäin totta, moottoritilassa bensa kaasuuntuu hetkessä....yksikin kipinä tai kuuma pakoputki niin auto tulee lämpösaneerattua kokonaan.

Re: Focus Mk2 bensavuoto

Lähetetty: 19 Elo 2026 22:52
Kirjoittaja tursas
Tekoälyä taas:
Pelkän bensan jakotukin tai sen liitoksen voi vaihtaa ilman koko letkuston uusimista. Korjaamon arvio (800–900 €) perustuu merkkiliikkeen viralliseen korjausohjeeseen, jossa tilataan Fordin alkuperäinen, kokonaisena pakettina tuleva polttoainelinja ja mahdollisesti uusi jakotukki kalliilla työtunneilla.
Massaaminen polttoainejärjestelmässä on erittäin vaarallista, sillä bensajärjestelmän paine (jopa 3–4 baaria) työntää massat ennen pitkää läpi, mikä aiheuttaa vakavan tulipalovaaran.
## Missä vika todellisuudessa on?
Vuoto Mk2 Focus -mallissa johtuu lähes aina jostakin seuraavista kolmesta asiasta:

1. Pikaliittimen sisäinen O-rengas (Yleisin ja halvin vika): Bensansyöttöletku kiinnittyy jakotukkiin muovisella pikaliittimellä. Liittimen sisällä on pieni kuminen O-rengas, joka kovettuu ajan myötä ja alkaa tihkua. [1]
2. Murtunut muovinen pikaliitin: Polttoainelinjan päässä oleva muovikynsi tai itse liitinrunko on voinut murtua esimerkiksi tulppien vaihdon tai muun remontin yhteydessä. [2]
3. Jakotukin metallisen vastakappaleen murtuma: Itse jakotukin (fuel rail) päässä oleva metalliputki, johon letku napsautetaan kiinni, on saattanut saada kipeää.

------------------------------
## Miten ongelma korjataan edullisesti?
Älä suostu tonnin remonttiin, vaan valitse jokin seuraavista korjaustavoista:
## Vaihtoehto A: Pikaliittimen O-renkaan vaihto (Kustannus: ~1 €)

* Pikaliittimen sisälmät tiivisteet voi onkia varovasti ulos pienellä koukulla.
* Tilalle etsitään bensankestävä (Viton / FKM) samanmoinen O-rengas.
* Tärkeää: Tavallinen musta NBR-tiiviste ei kestä nykyistä etanolibensaa (E10) pitkään, joten materiaalin on oltava Viton-kumia.

## Vaihtoehto B: Jakotukin vaihto purkuosana (Kustannus: ~30–50 €)

* Jos itse metallinen jakotukki on viallinen, älä osta uutta.
* Mk2 Focuksen (esim. 1.6 tai 1.8/2.0 Duratec) bensatukkeja löytyy [Autopurkaamot.com](https://www.autopurkaamot.com/varaosaha ... 3,842&k=26) -palvelusta tai Tori.fistä muutamalla kympillä.
* Jakotukki on kiinni vain muutamalla pultilla. Suuttimet (injektorit) irtoavat jakotukista sokka vetämällä. Vaihda samalla suuttimien kumiset O-renkaat uusiin. [3, 4, 5]

## Vaihtoehto C: Polttoainelinjan pään uusiminen korjaussarjalla (Kustannus: ~20–40 €)

* Jos vuoto on letkun muovisessa pikaliittimessä, vanha liitin leikataan irti.
* Tarvikeosana (esim. Motonet tai [Autodoc](https://www.autodoc.fi/autonosat/letkut ... ford/focus)) myydään valmiita polttoaineputken korjauspaljoja, joissa on uusi pikaliitin ja pätkä putkea.
* Vaihtoehtoisesti liitoksen voi tehdä laadukkaalla, korkeapaineisella bensaletkulla ja kunnollisilla ruuvattavilla letkuklemmareilla (ei miniatyyri-klemmareilla vaan polttoainelinjakäyttöön tarkoitetuilla) työntämällä letku suoraan jakotukin karalle. [1, 6, 7]

## Suositeltava jatkotoimenpide
Vie auto pienemmälle, riippumattomalle nyrkkipajalle tai pyydä tuttu harrastaja apuun. Selitä heille, että haluat vaihtaa vain pikaliittimen tiivisteen tai uusia letkun pään tarvikeosalla. Työhön menee osaavalta mekaanikolta noin 15–30 minuuttia.

[1] [https://www.autodoc.fi](https://www.autodoc.fi/autonosat/letkut ... ford/focus)
[2] [https://www.youtube.com](https://www.youtube.com/watch?v=qmgRxJWMMCI)
[3] [https://www.justanswer.com](https://www.justanswer.com/car/rscxy-fu ... -rail.html)
[4] [https://www.autopurkaamot.com](https://www.autopurkaamot.com/varaosaha ... 3,842&k=26)
[5] [https://www.justanswer.co.uk](https://www.justanswer.co.uk/ford/80irm ... -rail.html)
[6] [https://www.youtube.com](https://www.youtube.com/watch?v=1H04wPlDC6k)
[7] [https://www.vevor.com](https://www.vevor.com/diy-ideas/how-to- ... line-leak/)

Re: Focus Mk2 bensavuoto

Lähetetty: 21 Elo 2026 15:11
Kirjoittaja Foksi666
Hieman hankalaa tuo kuvien liittäminen tänne kun ei ole mitää http sivustoa/serveriä mulla käytössä.
Mutta joo se vuotokohta ei ole letkussa tai liityntäkohdassa. Vaan ihan siinä vieressä jakotukin pääty.
En tiedä slvensikö tuo yhtään. Mutta itse näkisin että jakotukin vaihto riittäisi.

Re: Focus Mk2 bensavuoto

Lähetetty: 21 Elo 2026 15:46
Kirjoittaja JiiHoo
En tunne tuota Mk 2 -mallia, mutta mulla oli aikoinaan Mk 3:ssa jakotukissa pienen pieni vuoto. Ei se ajoja estänyt. Viasta täällä lisää:
viewtopic.php?p=352099#p352099

Orkkisosat oli silloin 395 € ja pikkukorjaamo veloitti tunnin työtä.