Sivu 1/1

2.0 tdci 150 hv öljyvuodot

Lähetetty: 08 Kesä 2026 13:05
Kirjoittaja Cmaxdiesel
Onko kellään foorumilla kokemuksia milloin tuon koneen öljyvuodot pahenee ja onko korjauksilla ollu vaikutusta.

Alan howatt tekemät tube videot (tdci oil leak mk5 mondeo) ovat hyvin valaisevia.

Itsellä tuo diesel korkeapainepumpun tiiviste on vuotanu uudesta, 20k öljynvaihtovälilä ko. Vuodon kautta karannu 0,3l, nyt luokkaa 0,5l. Vielä ei pihamaata sotke mutta ei ole kaukana. En ole edes lisänny koneeseen öljyä tästä syystä, kun tilavuutta on reippaasti, eikä ongelmia ole ollu. Tuntuu että öljynvaihdon jälkeen tulee suurin vuoto ja sit tasaantuu. On koneen tyyppivika.
Osat olen korkeapainepumpulle ottanu hyllyyn (3 tiivistettä) mutta vielä en projektiin ole ryhtyny, kun pumppu on cmaxissa ikävästi tuulilasin alla ja jotkut projektin tehneet sanonu että alkaa melkein heti vuotaa uudestaan…

Litran vuotoa hermo ei enää kestä.

Marmoritiskillä sanoivat että korkeapainepumpun tiivisteet on vaihdettu vain puolimoottoreihin isomman katastrofin yhteydessä.

Lisäksi huohottimen letku hikoilee öljyä koneen päällä (10 cm pätkä venttiilikopasta koneen päältä imusarjaan, kaksi puristinliitosta), sen vaihto on helppo nakki.

Howatt korjannu myös yli 500k ajettuja koneita, joissa vuodot alkaa myös kampuran tiivisteen alta lohkosta vaihdelaatikko puolelta - tämän korjaus on sitten järkyttävän työläs. Tämän sattuessa kohdalle - Onnistuisiko sen tukkimaan dirkon tiivistemassa purkkapaikalla koneen ulkopuolelta tms?

Tietty joku vag kuski voi sanoa että näin pienet vuodot saivartelua, mutta sotku on aina sotku.. ja sotku peittää sit ne isommat ongelmat helposti alleen.

Re: 2.0 tdci 150 hv öljyvuodot

Lähetetty: 08 Kesä 2026 13:27
Kirjoittaja Larppanen
Täällä Kugaan vaihdettu korkeapainepumpun tiivisteet. Sipaisin tasotiivisteisiin vielä molemmin puolin tiivistesilkkaria, juurikin pitkittämään mahdollisesti uudelleen alkavien vuotojen syntymistä.

Tuosta hikoilevasta huohotinletkun pätkästä tulikin mieleen, kun mullakin se näytti juurikin hikoilevan öljyä läpi, mitään selvää vuotopaikkaa ei näkynyt. Sattumaa tai ei, mutta kun vaihdoin suuttimien kuparitiivisteet (joista 4. pytty vuoti ulos asti jo), niin sen jälkeen on tuo huohotinletkukin pysynyt kuivana. Oletuksena on, että suuttimen tiivisteen läpi karannut löpö on sotkenut myös tuon huohotinletkun, kun se on sopivasti aika linjassa suuttimen kanssa. Muuallakin oli "öljyä" lähistöllä, joka sekin taisi olla tuolta suuttimelta peräisin kun nyt on pysyneet paikat kuivana ja puhtaana.

Re: 2.0 tdci 150 hv öljyvuodot

Lähetetty: 08 Kesä 2026 13:40
Kirjoittaja Cmaxdiesel
Omassa diesel suuttimet vielä rutikuivat, mutta hyvä tietää tuokin.