Sivu 1/1

Ford KA RU8 1.2 sähkövikaa

Lähetetty: 03 Helmi 2026 06:24
Kirjoittaja 810_man
Autossa useaa sähkövikaa ja ajatuksena olisiko näille joku yhteinen syy. Olen nyt suunnittelemassa moottorin ohjainyksikön vaihtoa, kun autossa epäselvää sytytysvikaa, jota en saanut kuriin puolan, ruiskujen ja tulppien vaihtolla. P0301 P0303 P0300. Itse asiassa uusien Kamokan platinatulppien vaihto huononsi tilannetta. Luonnollisesti moottorin vikavalo palaa.

Sitten auton seisottua kuukausia lyhyiden valojen syttyminen kesti. Auto piti käyttää lämpimäksi ensin, sitä ennen parkit pelasivat, lyhyet eivät. Pitkät kyllä toimivat.

Sitten kolmantena asiana mittariston valot. Turvavyön merkkivalo palaa himmeänä, vaikka turvavyöt kiinni tai autossa ei ketään.. Kun laittoi sumuvalon päälle, turvavyön merkkivalo kirkastuu ja samalla syttyy keltainen, olisko ohjaustehostimen, varoitusvalo. Kun sumuvalot ottaa pois päältä, ylimnääräiet valot sammuvat ja turvavyön valo jatkaa palamista himmeänä.

Nyt ajatuksena on, varoitusvalojen suhteen että olisko joku diodi kärähtänyt mittaristosta. Ei viitsisi alkaa arpomaan mistä, niin onko tietoa asiasta? Lyhyiden suhteen mietin jonkin valoreleen vikaa, onko tämän sijainnista tietoa niin vaihtaisi pois ennen kun menee oikosulkuun. Ja jos sytytysvian suhteen olisi jotain hyvää ohjetta miten diagnosoin vian, siitä olisi apua. Huonoimmassa tapauksessa vaihdan autoon ECUn ja olemassa oleva vika hajottaa senkin.

Ja yritin hakea foorumilta, mutta KA merkissä on kaksi kirjainta ja foorumin haku ei toiminut, kun tarvitaan kolme kirjainta.

Re: Ford KA RU8 1.2 sähkövikaa

Lähetetty: 03 Helmi 2026 08:52
Kirjoittaja hpford
Hihasta pudotettuna:
Millainen on akun ja laturin kunto?
Epämääräiset sähkötoiminnot voisivat viitata maadoitusvikaan, eli maadoituspisteiden/-johtojen tarkistus ja puhdistus - mutta ei uusia omia maadoituspisteitä, niistä voi tulla 'pirullisia' maalenkkejä.

Re: Ford KA RU8 1.2 sähkövikaa

Lähetetty: 03 Helmi 2026 16:37
Kirjoittaja hpford
Lisäksi kannattanee tarkistaa sulakekotelo (ja sen pohja), siitä löytynee kommentteja tästä foorumista (ehkei KA:ta koskien, mutta hyvinä vinkkeinä voisivat olla).