Sivu 1/1

Ford focus mk3 2011 nakuttaa

Lähetetty: 17 Joulu 2025 18:00
Kirjoittaja Nakutansiisolen
2011 Ford FOCUS III Turnier 1.6 Ti

Hyvää joulua kanssa Fordilla kulkijat. Tosiaan pari viikkoa sitten huomasin että kone nakuttaa kylmänä aikalailla mutta lämpimänä pehmenee ääni. Tyhjä käynnissä ei heittoa ja käy muuten ajossakin normaalisti. Öljyt ja suodattimen vaihdoin mutta ei auttanut. Ääni kuuluu tulevan keskeltä moottoria? Tuttu korjaaja sanoi että voisi olla ilmastoinnin kompressori että se kannattaisi alkuun huoltaa. (Viim. Ilmastoinnin huollosta 3v 60k km sitten). Ääni ei häviä vaikka sulkee ilmastoinnin.

-Tässä video moottorista kylmänä
https://youtube.com/shorts/lld1dQ9kRBg? ... QXQoepWgay

-Tässä video moottorista lämpimänä.
https://youtube.com/shorts/0oZpb9_NF70? ... V5FnoUKoWS

Mistä moinen epäterve ääni voisi johtua ?

Hyvää joulua ja kiitos paljon jos jaksoit lukea ja vastata!

Moottorikoodi :PNDA;PNDD
Kilsoja noin 255 000
Sytytystuplat vaihdettu 5.2025

Re: Ford focus mk3 2011 nakuttaa

Lähetetty: 17 Joulu 2025 21:00
Kirjoittaja Taunusautomaatti
Mitenhän laturin vapaakytkin?

Re: Ford focus mk3 2011 nakuttaa

Lähetetty: 17 Joulu 2025 21:23
Kirjoittaja yritäedes
Tai kuluneet VCT nokkapyörät kalistaa kylmänä, kun eivät kerää öljynpainetta.

Re: Ford focus mk3 2011 nakuttaa

Lähetetty: 17 Joulu 2025 22:25
Kirjoittaja Taunusautomaatti
tai kampuran remmipyörä jos on semmonen kumivaimennettu malli...ainakin mondeossa nakutti sekin

Re: Ford focus mk3 2011 nakuttaa

Lähetetty: 18 Joulu 2025 08:32
Kirjoittaja Nakutansiisolen
Kiitos vastauksista!
Kuulostaako miten vakavalta ääneltä? Onko jotain sellaisia osia mistä kannattaisi lähteä etsimään vikaa minkä maalikkokin osaisi korjata/vaihtaa. Motivaatiota kyllä löytyy mutta muttei kokemusta :D

Vaikko viedä suosiolla korjaamolle?

Re: Ford focus mk3 2011 nakuttaa

Lähetetty: 18 Joulu 2025 09:05
Kirjoittaja duckworth
Nuo rohinat ja rapinat, joita mm. suuttimista kuuluu, ovat suht. normaalia, mutta ilmesesti olet jäljittämässä tota niiden alta kuuluvaa harvahkoa naputusta. Se tuskin tulee apulaitteista tai laturista. Nyt kun ääni kuuluu kylmänä ja lämpösenä tasottuu, veikkaisin sen tulevan ihan venttiilinnostimista. Jos haluat konetta avaamatta selvittää tilannetta lisää, niin öljynpaineet mittauttamalla voidaan ainakin sulkee runko- ja kk-laakeriviat pois sekä nähdään futaako ö-pumppu normaalisti.

Kun autolla on menty 255tkm niin saattaahan ne nostimetkin olla jo kulunu hieman :roll: Oma 1.6 vanhemmalla rautanokkapyöräsellä koneella oleva Focus vähän tikitti tyhjäkäynnillä (varsinki kylmänä) vaikka kone toimi muuten täysin normaalisti, joten en lähtenyt enempi ihmettelemään. Kovat nostimet ei oo ihan niin hiljasia mitä hydet.