Sivu 1/1

Mondeo mk4 1,8 TDCi Econetic 2009

Lähetetty: 12 Marras 2025 13:54
Kirjoittaja Duratec
Hei

Käytössäni edelleen bensa-Mondeo, mutta nyt olisi tiedossa kohtuullisilla kilometreillä (285 tkm) oleva otsikon mukainen diesel-farkku. Onko tuossa versiossa jakohihna "uitettuna " öljytilaan? Mitä sannotte moottorin kestosta. Ei syö öljyä, mutta rämistää toisinaan kierrosten laskiessa. Nokka-akseli vikaa korjaamo ehdottanut. Ei välttämättä vika siinä. EGR vaihdettu vuoden vaihteessa sekä kakkossylinterin ruiskusuutin paluulinjoineen. Moottori 125 hp, oliko tämä sama kone Focuksissa 100 hp?

Re: Mondeo mk4 1,8 TDCi Econetic 2009

Lähetetty: 12 Marras 2025 21:44
Kirjoittaja Taunusautomaatti
Kuiva remmi mutta öljypumpun hihna öljykylvyssä.
Räminä voi tulla ihan vaikka laturin remmin kiristimestä tai laturin vapaakytkimestäkin.
Perusmoottorina kestävä, kesti jopa ilman jäähdytysnestettä ajon kun letku petti tien päällä ja kuski ei huomannut. Ja jatkaa menoa kuin ei olisi mitään tapahtunut.
Kattoo vaan että remmit vaihdettu ajallaan.
Samaa mottia on ollut useammassa mallissa eri tehoissa.

Re: Mondeo mk4 1,8 TDCi Econetic 2009

Lähetetty: 12 Marras 2025 22:11
Kirjoittaja PiuhaPoikki
Eikös tuota ole kahta versiota. Kampiaksilan ja pumpun väli voi olla ketju tai hihna. Ja hihna jää kuulemma usein vaihtamatta kun kuvitellaan että siellä on ketju.

Mulla oli connectissa juurikin laturin vapaakytkin rikki ja se piti ajoittain tyhjäkäynnillä niin pahaa ääntä että hirvitti. Rutina loppui kun antoi kierroksia.

Re: Mondeo mk4 1,8 TDCi Econetic 2009

Lähetetty: 13 Marras 2025 07:49
Kirjoittaja Taunusautomaatti
Suht dieselpihi moottori ja tehoa kuitenkin siten että kerkiää hyvin.
Poitsulla tuo käytössä ja ajeltu 260-360tkm väli tähän mennessä. Moottorissa ei korjaamista EGR lukuunottamatta, taisi olla about 100e.
Ja se yksi jäähdytysletku petti siitä etupuolelta, tilalle tuli letkulämppäri kun sattui olemaan sama letku mihkä se asennetaan.
Tuossa yhteydessä epäilin että auto menee paaliin kun oli ajettu kunnes moottori tiputti tehoja limpmodeen ja sitten sammutti itsensä kokonaan ylilämmön vuoksi. Mutta ei mitään, uusi letku ja uudet nesteet sisään ja ajoa. Ei vie öljyä eikä nesteitä. Moni nykymoottori olisi varmaan vastaavassa tilanteessa ollut jo kansi kiero.
Autona tuollainen mk4 1.8TDCI on kyllä hinta laatu kohdillaan. Mukava ajella pitkääkin matkaa ja tilaa on. Varaosat halpoja ja hyvin tarjolla.