2014 Ecoboost Fiesta Jarruvalot

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
ToNo98
Viestit: 3
Liittynyt: 21 Loka 2025 17:28

2014 Ecoboost Fiesta Jarruvalot

Viesti Kirjoittaja ToNo98 »

Elikkäs olisi seuraavanlainen ongelma. Auton jarruvalot ovat jatkuvasti päällä, joskus. Vika esiintyy joka kevät ja syksy. Vika on aiemmin korjautunut sillä, että olen vaihtanut jarruvalonkytkimen, mutta se ei tällä kertaa auttanut. Vika esiintyy lähinnä aamuisin, ja katoaa yleensä työpäivän aikana. Autoni on yön yli kellarissa parkissa, joten epäilen että vika on sähköissä. Mistä helvetistä tätä pitäisi edes alkaa tutkimaan?
yritäedes
Viestit: 2598
Liittynyt: 02 Marras 2010 21:30

Re: 2014 Ecoboost Fiesta Jarruvalot

Viesti Kirjoittaja yritäedes »

Ei ainakaan sieltä... ;-)
Palaako kaikki jarruvalot, myös takaspoilerin lisäjarruvalo, kun vika on päällä?
Kun kytkintä on vaihdettu, niin onko myös vastakappaleen liikerataa katsottu, että painaa suoraan kytkimeen?
Entä kytkimen sähköliitin, sitä voisi myös katsoa tarkemmin.
Kun vika on päällä, saako sen pois painelemalla jarrua edestaas?
Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2009
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
ToNo98
Viestit: 3
Liittynyt: 21 Loka 2025 17:28

Re: 2014 Ecoboost Fiesta Jarruvalot

Viesti Kirjoittaja ToNo98 »

Pitkän tutkinnan jälkeen kävi ilmi, että toinen takavalo oli palanut. Samassa lampussa oli myös jarruvalo. Takavalon katkennut hehkulanka otti yhteen jarruvalon lankaan, ja näin jarruvalot olivat kaikki päällä aina kun ajovalot olivat.
yritäedes
Viestit: 2598
Liittynyt: 02 Marras 2010 21:30

Re: 2014 Ecoboost Fiesta Jarruvalot

Viesti Kirjoittaja yritäedes »

Olipa hyvä kun vika löytyi! :thumbup:
Aika harvinainen tapaus, ilmeisesti. Takavalon polttimo on siis ollut jo pitkään viallinen. Eikä Fiestan moduli/väylä toimi takavalojen kanssa?
Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2009
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
duckworth
Viestit: 4283
Liittynyt: 22 Syys 2007 15:58
Viesti:

Re: 2014 Ecoboost Fiesta Jarruvalot

Viesti Kirjoittaja duckworth »

Oikeestaan ei kovinkaa harvinaista, mulla teki samaa aikanaan Sierrassa jossa oli hapettunut polttimo siten että virta kulki jarru- ja takavalon hehkulankaan yhtäaikaa.
Opel on pop, mutta Ford on progee

-BMW 325i N52B25 "käyttis ish?"
-Omega B2 2.2 16v "talviauto"
-Omega B2 3.0 V6 "varaharrasteauto"
-Sierra Mk1 -86 "Group A- wnb"

BOREHAMMER
Tessu
Viestit: 1882
Liittynyt: 26 Loka 2009 01:15

Re: 2014 Ecoboost Fiesta Jarruvalot

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Oho että noinkin käyny,no itse huomasin Sierrassa ihme jutun,oli kojetauluss atoisella puolen taustavalot pimeenä,sitten pimeällä ohimennen kopautin palamatonta toista kilpivaloa ja näin kun syttyi ne mittarivalotkin???
Että mikähän juttu tuo nyt sitten onkaan?
Tuon jälkeen on molemmat vielä toiminu ihan ok,saa nähdä koska joku pimenee uudelleen...
Tämä ollu kyllä niin ihme vehje että toista saa ettiä ja kun on uudasta asti meillä ollu ja vähän ajettu niin ei kyllä ole oikeen vakuttanu minua laadusta.
Epäilen että sen aikoinaan kolaroinnin jäljeltä on vieläkin jotain outoa jäljellä erinäisissä paikoissa,ihan hyvin noissa valoissakin,maadoituksethan pitäsi kyllä katsella uudelleen miltä ne näyttää.
Vastaa Viestiin