Sivu 1/1

Ford Kuga 2015 - peräkoukku

Lähetetty: 16 Touko 2025 21:10
Kirjoittaja Larppanen
Onko normaalia, että peräkärry kytkettynä pakittaessa parkkitutka huutaa?

Eikö auton pitäisi tajuta, että peräkärry on kytkettynä ja sammuttaa takatutka?

Autossa Westfalian koukku, ei hajua onko tehdasasennus vai jälkikäteinen.

Re: Ford Kuga 2015 - peräkoukku

Lähetetty: 17 Touko 2025 11:45
Kirjoittaja yritäedes
Ei ole normaalia. Joko koukkua ei ole ohjelmoitu autoon tai se ei tunnista kärryä. Miten peruutus- ja takasumuvalot autossa käyttäytyvät, kun kärry on kiinni?
Palaako kärryssä kaikki valot? Ja tarkistus moottorin käydessä.

Re: Ford Kuga 2015 - peräkoukku

Lähetetty: 17 Touko 2025 13:41
Kirjoittaja Larppanen
yritäedes kirjoitti: 17 Touko 2025 11:45 Ei ole normaalia. Joko koukkua ei ole ohjelmoitu autoon tai se ei tunnista kärryä. Miten jarru- ja takasumuvalot autossa käyttäytyvät, kun kärry on kiinni?
Pitääpä tsekata valojen käytös.

Pystyykö Forscanilla ohjelmoimaan tuon?

Re: Ford Kuga 2015 - peräkoukku

Lähetetty: 17 Touko 2025 14:02
Kirjoittaja tursas
Täältä puskista on pakko kysyä, että miten usein on perässä peräkärry ja miten pitkiä matkoja sillä tulee yleensä peruuteltua, että asialla olisi jotain pragmaattista merkitystä.. 8-)

Re: Ford Kuga 2015 - peräkoukku

Lähetetty: 17 Touko 2025 14:22
Kirjoittaja Larppanen
tursas kirjoitti: 17 Touko 2025 14:02 Täältä puskista on pakko kysyä, että miten usein on perässä peräkärry ja miten pitkiä matkoja sillä tulee yleensä peruuteltua, että asialla olisi jotain pragmaattista merkitystä.. 8-)
Ärsytti jo ekalla kerralla, tuskin siis tilanne tuosta paranee :)

Osaako auton tekoäly optimoida moottorin ja vaihteiston toimintaa jos se tietää että jotain vedetään perässä? Entä ajonvakautus yms vermeet? Luulisi, kun kaikki on tuossa tietokoneen kontrollissa :ugeek:

Re: Ford Kuga 2015 - peräkoukku

Lähetetty: 17 Touko 2025 14:59
Kirjoittaja tursas
Ei siellä mitään tekoälyä ole, parkkitutka vaan ilmoittaa, että nyt siellä perässä on joku este...teippiä tutkien päälle.. :D

Re: Ford Kuga 2015 - peräkoukku

Lähetetty: 19 Touko 2025 07:47
Kirjoittaja Taunusautomaatti
josko on kotikoukku asentaja laittanut koukun ja jäänyt ohjelmoimatta tutkat yms

Re: Ford Kuga 2015 - peräkoukku

Lähetetty: 19 Touko 2025 11:12
Kirjoittaja Larppanen
Forscanilla ohjelmoin auton tietoisuuteen, että siellä on 13-pinninen pistorasia sekä peräkoukkumoduuli asennettuna. Siti piippaa edelleen. Enkä noita auton valojen toimintaa tietenkään muistanut tsekata.

Kaivelin takaverhoiluja ja siellä oli boksi kytketty, mutta ei se ainakaan Fordin alkuperäinen ollut. Joku tarvikeboksi siis jota auto ei ehkä tue vaikka ohjelmoitu? Sen mitä näki niin ainakin sähköteipillä oli jotain boksiin liittyvää ranetettu.

Selvisi myös se, että vasemman puolen äärivalot eikä perävalo toimi missään kärryssä, eli auton päässä vikaa. Pistorasian avasin ja se on valettu umpeen tehtaalla eli ehkä ongelma boksissa tai sen johdotuksissa.

Antaa myös vikakoodia U0252 - Lost Communication With Lighting Control Module Rear B

Tuo taisi ilmestyä ohjelmoinnin jälkeen, mutta ilmestyi edelleen satunnaisesti kun kokeeksi poistin peräkoukun ohjelmoinnit. Ennen ohjelmointia en siis tuota ole ikinä nähnyt.


No eipä tuossa hätää, pitää alkaa naarailla josko hommaisi Fordin boksin tuohon. Josko häviäisi tutkan piippailut ja alkaisi valot toimimaan kärryissä niinkuin pitää :)