Sivu 1/1
Focus -19, takajalkatilan lämmitys
Lähetetty: 09 Helmi 2025 17:01
Kirjoittaja JoFoMa
Etupenkkien alla olevista suuttimista ei puhalla mitään vaikka ois mitkä säädöt ilmanvaihdon paneelista? Voiko nuo aktivoida jotenkin esim. Forscanilla?
Lisätietona että autossa ei ole keskikonsolissa tuloilmaventtiileitä, mutta jalkatiloissa on.
Re: Focus -19, takajalkatilan lämmitys
Lähetetty: 10 Helmi 2025 16:48
Kirjoittaja NiceMan
Oletko koittanut laitta puhalluksen täysille ja kaikki alas eli jaloille? Edestä puhaltaa mutta ei penkkien alta näin ?
Kyseessä siis takana istujien jaloille puhaltava.
Re: Focus -19, takajalkatilan lämmitys
Lähetetty: 10 Helmi 2025 17:07
Kirjoittaja JoFoMa
No joo, kyllä se kutos asennolla vähän enempi alkaa hönkimään, paljon vähemmän kumminkin kuin edestä (kun pelkkä alas puhallus aktivoitu). Normaalisti pidän kolmos - nelos välillä puhallusta.
Tänään pidin automaatilla (maksimi mukautus "keski") niin kyllä se lämpöseltä tuntui takanakin, toimiskohan silleen (automaatilla) paremmin. Täytyypä seurata, parempi puolisko valittelee että varpaat jäässä pidemmillä matkoilla (n.300km).
Re: Focus -19, takajalkatilan lämmitys
Lähetetty: 11 Helmi 2025 07:38
Kirjoittaja NiceMan
Ok, itsellä mondeo ja pidän aina automaatilla, taakse puhallus jaloille on heikompi kuin edessä.
Re: Focus -19, takajalkatilan lämmitys
Lähetetty: 12 Helmi 2025 08:25
Kirjoittaja Taunusautomaatti
Takajalkatilan puhallus on aina aika heikko kaiketi.
Sitä voi tutkia myös laittamalla puhallukset alas ja etujalkatilan aukkoihin tukos. Pitäs alkaa tulemaa enempi takaa...
Ilma on kuin ihminen, menee siitä mistä helpoimmalla pääsee.