Sivu 1/1
Focus mk1 lämmityslaitteen valot
Lähetetty: 13 Joulu 2024 12:08
Kirjoittaja TexasPK
Hei,
onko (vm 2003) Focuksen lämmityslaitteen säätimien valoille sulaketta - vai onko valot jotenkin kiinteät eli ei-vaihdettavissa?
Nimim. talvi tuli valot pimeni....
Re: Focus mk1 lämmityslaitteen valot
Lähetetty: 13 Joulu 2024 14:43
Kirjoittaja tursas
Täytyy nyt vähän mutuna kommentoida, että kyllä siellä omat polttimot niillä valoilla on ja ne on tulleet teknisen elinkaarensa loppuun, hajonnu. Sulake on varmaan sama kuin mittariston valoissa, joten jos ne toimii, niin vika ei ole sulakkeessa. Hieman purkamista on jotta niihin polttimoihin pääsee käsiksi.
Re: Focus mk1 lämmityslaitteen valot
Lähetetty: 13 Joulu 2024 15:28
Kirjoittaja Taunusautomaatti
kyllä tuossa iässä on jo hehkulangat palaneet poikki jos orkkikset sisällä.
Juutuubista kannattaa kurkata josko vaikka ohje vaihtoon...todennäköisesti on kun noin yleinen automalli
Re: Focus mk1 lämmityslaitteen valot
Lähetetty: 13 Joulu 2024 22:20
Kirjoittaja hatapalo
Jouduin vaihtamaan aikanaan omaan mk1:een muutaman lämmityslaitteen säätimen polttimon ja vaihdoin samalla kertaa kaikki muutkin, jotka kojelauta avattuna oli helposti tyrkyllä. Homma piti vaan tehdä kaksi kertaa, sillä ostin ensin vastaavan näköiset ja kokoiset tarvikepolttimot, mutta ne olivat aivan liian kirkkaat verrattuna muihin kojelaudan säädinten ja mittariston valoihin. Hankin toisen 2x kalliimman satsin merkkiliikkestä ja yllätyin, kun polttimoissa luki 14 V. Nämä paloivat alkuperäisellä kirkkaudella.
Itse vaihto on simppeli homma. Soitin pois, sen aukosta paljastuvat ruuvit ja ne irrottamalla keskiosan muovi lämmityslaitteen säädinten ympäriltä lähtee irti. Näin muistaakseni... Kannattaa tosiaan katsoa joku video.
Re: Focus mk1 lämmityslaitteen valot
Lähetetty: 13 Joulu 2024 23:45
Kirjoittaja tursas
Tossahan sitä tehdään johonkin Focukseen..
https://www.youtube.com/watch?v=IC2JZa2Kk1k
Tarkemmin katottuna noi polttimot voi vaihtaa näppäräsorminen pelkällä radion irrotuksella tai sitten ei..
