Sivu 1/1

Dieselin pakkaskestävyyskysymys

Lähetetty: 08 Marras 2024 17:58
Kirjoittaja hpford
Jos tankki on puolillaan -20 asteen kestävää dieseliä ja siihen laittaa toisen puolen -35 kestävää, niin onko pakkaskestävyys sitten -27(,5) astetta?
Meneekö dieselien sekoittuessa pakkaskestävyys lineaarisesti sekoitussuhteen kanssa (oletetaan, että dieselit sekoittuvat hyvin)?

Re: Dieselin pakkaskestävyyskysymys

Lähetetty: 08 Marras 2024 19:00
Kirjoittaja focst
Aja mieluummin melkein tyhjäksi ja täyteen talvilaatua. Ei ole vielä kuitenkaan luvattu kovia pakkasia.

Re: Dieselin pakkaskestävyyskysymys

Lähetetty: 08 Marras 2024 19:30
Kirjoittaja hpford
focst kirjoitti: 08 Marras 2024 19:00 Aja mieluummin melkein tyhjäksi ja täyteen talvilaatua. Ei ole vielä kuitenkaan luvattu kovia pakkasia.
Näin teen myös tänä syksynäkin, kuten aiempinakin vuosina.
Mutta asia kiinnostaa sekä teoreettisesti että käytännössä - jos vaikka joku täällä olisi perehtynyt asiaan ja osaisi valistaa meitä muita.

Re: Dieselin pakkaskestävyyskysymys

Lähetetty: 08 Marras 2024 22:34
Kirjoittaja Taunusautomaatti
ei mene suorassa suhteessa.
Eli huono pakkaskestävyys tiputtaa seoksen kestävyyttä enempi kuin määränsä suhteessa.
Ongelman ydin on parafiinikiteet joita on kesälaadussa...ne ei poistu vaikka joukkoon laittaa talvilaatua ja tukkivat suodatinta.

Re: Dieselin pakkaskestävyyskysymys

Lähetetty: 09 Marras 2024 10:29
Kirjoittaja hpford
Kiitos Taunusautomaatti vastauksesta ja ennenkaikkea infosta - hyvin hämärä mielikuva oli minullakin asiasta.

Re: Dieselin pakkaskestävyyskysymys

Lähetetty: 09 Marras 2024 22:43
Kirjoittaja Mk3Mondeo
hpford kirjoitti: 08 Marras 2024 17:58 Jos tankki on puolillaan -20 asteen kestävää dieseliä ja siihen laittaa toisen puolen -35 kestävää, niin onko pakkaskestävyys sitten -27(,5) astetta?
Meneekö dieselien sekoittuessa pakkaskestävyys lineaarisesti sekoitussuhteen kanssa (oletetaan, että dieselit sekoittuvat hyvin)?
Ei mene suoraan vaan alempi hyytyy mutta koko polttoainemäärä ei. Siksi se tankki pitää "huuhdella" talvilaadulla ennen kovia pakkasia.