Egr jäähdytin
Lähetetty: 08 Loka 2021 20:13
Niin kysytääs miten tuo egr jäähdytin reagoi jos tulppaa egr venttiilin. Vaikuttaako se mitenkään elikkä neste kiertää kuten ennenkin. Auto on focus 1.6 TDci 2011.
Auton lämpeneminen talvella saattaa hidastua, kun pakokaasut eivät tuolloin enää lämmitä jäähdytinnestettä EGR-jäähdyttimen kautta. Eli entistä tärkeämpää että termostaatti on kunnossa.rimpjar kirjoitti: 08 Loka 2021 20:13 Niin kysytääs miten tuo egr jäähdytin reagoi jos tulppaa egr venttiilin. Vaikuttaako se mitenkään elikkä neste kiertää kuten ennenkin. Auto on focus 1.6 TDci 2011.
Eikait tuossa ole kumpaakaan ja jos on niin mistä sen löytää.Taunusautomaatti kirjoitti: 10 Loka 2021 10:48 lämpeneminen hidastuu noin 30%.
Mutta jos eberi/webasto toimii niin se tasoittaa.
piti oikein ensimmäisen kerran aukaista käyttöohje kirja ja tarkistaa tuon monitoimivalikon käyttö. Ja ei tuossa ole extralämmitintä vaikka onkin 2011 vuosimallia. Kone on 1.6 diesel 90hv fordin ja Psa konsernin yhteistyö elikkä sama mylly löytyy Citikan ja pösön keulilta.Taunusautomaatti kirjoitti: 10 Loka 2021 21:38 lukeeko monitoimivalikossa auxliar heater tai park heater?
Eikös kaikissa suomeen uutena tuoduissa diisseli fordeissa ole ollut jompikunpi jo viimeset 20v?
Se on aika huomaamaton vekotin...focuksesta en tiedä olisiko moottorin ja tulipellin välissä...mondeoissa on joko moottorin takana pohjapanssarin päällä tai sitten lokasuojan sisällä.
Auxliar heater meinaa sitä että se käynnistyy ulkolämmön ollessa alle 5 astetta ja moottori kylmä ajon aikana.
Park heater jos on niin voi käyttää lohkolämppärinä ja taukolämppärinä auton ollessa seis.
Ei se ihan Suomi auto ole kun asun täällä etelä Ruotsissa ja tuo tuli aivan sattumalta minulle yhden moottoripyörä kaupan kylkiäisenä. Minä olin aikaisemmin allerginen Fordille kun Pohjanmaalla meidän kylällä kaikki ajoi Fordilla johtuen varmasti sutjakkaasta Ford myyjästä joka oli oman kylän poikia.Taunusautomaatti kirjoitti: 11 Loka 2021 19:04 ei ole auxliar heater rastin paikkaa?
onko suomi auto?
Meillä oli jo 2009 focuksessa eeberi/webasto 1.8tdci