Sivu 1/1

Focuksen ohjaustehostin

Lähetetty: 07 Heinä 2019 18:10
Kirjoittaja mynok
Päivää.

Jo pari kertaa on käynyt fokkerssonin kanssa niin, että käynnistäessä kojetauluun tulee ilmoitus "Steering assist failure". Molemmilla kerroilla teksti hävisi rattia pyörittämällä.

Uskaltaako sinne lorauttaa hieman soppaa lisää säiliöön, vai pitääkö vaihtaa kaikki tehostimen öljyt kerralla? En ole havainnut, että tehostin ujeltaisi ja se toimii mielestäni normaalisti. Tuo herja vaan vierailee välillä ruudulla, joten jospa sieltä olisi vain 13v aikana tihkunut tavaraa pihalle jonkin verran.

Tehostimen säiliö on muistaakseni jossain vänkärin puolen etu-umpion alla piilossa. En ole vielä purkanut rojuja eestä pois ja katsonut näkyykö siellä mitään.

Re: Focuksen ohjaustehostin

Lähetetty: 09 Heinä 2019 01:08
Kirjoittaja mynok
No vastaan itse. Säiliö löytyi vänkärin puolen umpion alta. Oli paskonut allensa ihan huolella. Korkki ja säiliön yläosa olivat yhtenäinen muodoton läjä skeidaa. Nestepinta kone kylmänä alle minimerkin. Ohjekirjan mukaan pitäisi olla kylmänä maksimiviivassa.

Huomenna siis hydrauliikkaöljyä lisäämään..

Re: Focuksen ohjaustehostin

Lähetetty: 13 Heinä 2019 08:48
Kirjoittaja Nipa
Tuo teksti saattaa tulla myös jos autossa alkaa akku olemaan ehtoopuolella. Itsellä talvella muutaman kerran tuli. Nesteet ok mutta akku alkoi näyttämään antautumisen merkkejä. Uusi akku ja "vika" korjattu. Sinulla nyt näkyi johtuvan muista syistä :D

Re: Focuksen ohjaustehostin

Lähetetty: 16 Heinä 2019 21:30
Kirjoittaja mynok
Akku on 2v vanha. Ei toivottavasti johtunut siitä.

Re: Focuksen ohjaustehostin

Lähetetty: 17 Heinä 2019 20:25
Kirjoittaja NiceMan
Nekin öljyt olisi hyvä vaihtaa välillä... moni jättää vaihtamatta ja sitten ihmettelee...

Re: Focuksen ohjaustehostin

Lähetetty: 22 Heinä 2019 02:58
Kirjoittaja mynok
Oli niin siistin näköset mehut purnukassa sisällä etten kokenut tarpeelliseksi.