Sivu 1/1

Mondeo mk4 pitkittäistukivarren etupuslat

Lähetetty: 05 Heinä 2018 16:34
Kirjoittaja Mondeo13
Terve! Onko kukaan koskaan vaihtanut kyseinen osaan??? Onko vaikea vaihtaa ja mitä voi maksa kun pitää molemmat vaihtaa... Kiitos

taka-akselin hela..https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... mrc&uact=8

Re: Mondeo mk4 pitkittäistukivarren etupuslat

Lähetetty: 06 Heinä 2018 19:33
Kirjoittaja riikomi
Väittävät että merkkiliikkeessä olisi jo jonkun vuoden ollut erikoistyökalu, jolla vaihtavat pelkän puslan. Kysy ekana sieltä.

Re: Mondeo mk4 pitkittäistukivarren etupuslat

Lähetetty: 06 Heinä 2018 21:41
Kirjoittaja GeeTee-
Ei tuo mun mielestä kallis ollut kun hiljattain vaihdatin, nelipyöräsuuntaus kuului tähän settiin. Osathan nyt ei ollut kuin pari kymppiä, työtä enemmän.

TI-miehelle kohtuu seikkaperäinen video operaatiosta: https://www.youtube.com/watch?v=0XLqtqPTPlo

Re: Mondeo mk4 pitkittäistukivarren etupuslat

Lähetetty: 07 Heinä 2018 20:42
Kirjoittaja Login
Olen vaihtanut Kugaan tuon puslan. Vaatii tuossa Youtube videolla näkyvän työkalun, jotta saa puslan asennettua. Itse näin jälkikäteen ajateltuna veisin korjaamolle, kuin itse vaihtaisin. En älynnyt tuota poravasara systeemiä käyttää puslan irroitukseen. Toinen lähti tuolla puslatyökalulla irti, toisesta piti ensin porailla kumit pois ja sitten rautasahalla se metallikehä.