Sivu 1/1

Sierran lämppärimoottori

Lähetetty: 03 Huhti 2006 18:58
Kirjoittaja jaines
Mistä johtuu, että nopeus kuulostaa vaihtelevan jatkuvasti? Veteleekö viimesiään, vai oisko jotain tehtävissä?

Lähetetty: 03 Huhti 2006 19:19
Kirjoittaja Jaakko85
Saattaa johtua moottorin etuvastuksesta. Tekeekö kaikilla nopeuksilla samaa?

Lähetetty: 03 Huhti 2006 19:29
Kirjoittaja jaines
Jaakko85 kirjoitti:Saattaa johtua moottorin etuvastuksesta. Tekeekö kaikilla nopeuksilla samaa?
No ainakin 1 ja 2 nopeudella tekee, saattaa tehä kaikillaki. Minkälainen homma? Ja misä siinä mootori edes on, en oo vielä tutkinu yhtään..

Lähetetty: 03 Huhti 2006 19:42
Kirjoittaja Riesa2.0
jaines kirjoitti: No ainakin 1 ja 2 nopeudella tekee, saattaa tehä kaikillaki. Minkälainen homma? Ja misä siinä mootori edes on, en oo vielä tutkinu yhtään..
Itsellä myös samaa vikaa tuossa dohc sierrassa, mutta mulla pyörii myös nolla asennossa se puhallin välillä. :? Ei ole sitten tullut pahemmin tutkittua, mutta puhallin on sierrassa sen tuulilasin alareunassa olevan muovien alla, eli ne pois niin pääsee konehuoneen puolelta hyvin tutkimaan :wink: Niin ja itse olen epäillyt maadoitus vikaa, koska eikös tuota puhallinta "ohjata" maalla?

Lähetetty: 03 Huhti 2006 19:43
Kirjoittaja TeRoK
Varmaan laakerit kuivat. Nalkaa välillä vähän kiinni. Tai sitte hiilet loppu.
Itellä loppu ainakin toi vastaava vika kun heitin uuden moottorin lämppäriin.

Lähetetty: 03 Huhti 2006 19:45
Kirjoittaja Jaakko85
No jos tekee kaikilla nopeuksilla niin vika on varmaan itse moottorissa, tai sitten vaan huonossa maadoituksessa.

Tuossa löytyi vanha topikki, jossa on kans lämppärin irroituksesta yms asiaa.

Lähetetty: 03 Huhti 2006 19:47
Kirjoittaja Jaakko85
Riesa2.0 kirjoitti: mulla pyörii myös nolla asennossa se puhallin välillä. :?
Puhaltimen kuuluukin pyöriä nolla asennossa, mutta hiljaa..

Lähetetty: 03 Huhti 2006 19:51
Kirjoittaja Riesa2.0
Jaakko85 kirjoitti: Puhaltimen kuuluukin pyöriä nolla asennossa, mutta hiljaa..
:shock: :shock: :shock: Ihan uusi tieto! Ei kyllä noissa muissa sierroissa ole koskaan pyörinyt...

Lähetetty: 03 Huhti 2006 19:53
Kirjoittaja Jaakko85
Riesa2.0 kirjoitti: :shock: :shock: :shock: Ihan uusi tieto! Ei kyllä noissa muissa sierroissa ole koskaan pyörinyt...
Lukee ihan omistajan käsikirjassakin:

0=hidas
1=alhainen
2=keskinopea
3=korkea

Se nolla on siis tosi hidas, kuulee vaivoin kun auto ei ole käynnissä.

Lähetetty: 03 Huhti 2006 19:59
Kirjoittaja Riesa2.0
Jaakko85 kirjoitti: Lukee ihan omistajan käsikirjassakin:

0=hidas
1=alhainen
2=keskinopea
3=korkea

Se nolla on siis tosi hidas, kuulee vaivoin kun auto ei ole käynnissä.
Ei ole missään sierrassa tullut koskaan ohjekirjaa mukana... Mutta kiva että tämäkin nyt selvisi, olisin turhaan sitä vikaa etsinyt :roll:

Lähetetty: 04 Huhti 2006 14:17
Kirjoittaja jaines
Putsasin liittimet, tuntu paranevan ainakin jonku verran, olivat aivan ruosteessa. Ja olihan siellä rutkasti moskaa ja suotimet päissä aivan tukossa. Putsailin myös niitä, eiköhän lasien huurtuminenki vähenny.