Sivu 1/1

6v. Manuaalin öljynvaihto?

Lähetetty: 16 Heinä 2017 12:43
Kirjoittaja Heikki75
Eli tuo Mondeo 2.0tdci 2012 manuaalilaatikolla tuli hankittua ja tässä olen tutkinut autoa, niin tuli mieleen, että onko nuo laatikon päässä peräkopassa olevat hex-uppokantapultit öljyn tarkistusta varten.
Ylempi on sijaintikorkeutensa perusteellla melko selvä tapaus, mutta alemmasta tuli mieleen, että onko sekin vain tulppa, eikä sen takana ole mitään jousikuormitteista osaa tms. joka olisi syytä ottaa huomioon, ennen kuin alkaa aukomaan?

Nyt 100tkm. kohdalla olisi hyvä sauma vaihtaa tuonnekin öljyt.

Re: 6v. Manuaalin öljynvaihto?

Lähetetty: 17 Heinä 2017 14:13
Kirjoittaja kurkitopi
Ei tuossa ole muutakuin avaat sen tyhjennyspropun, pistät uuden tiivisteen ja sekä tarkistusaukosta niin kauan uutta öljyä, että sieltä alkaa tulla yli.

Mut kannattaa ennen vaihtoa ajaa vaihteistoöljyt lämpimäksi.

Re: 6v. Manuaalin öljynvaihto?

Lähetetty: 18 Heinä 2017 08:14
Kirjoittaja ynjevi
Ja ennen tyhjennyspropun avaamista kannattaa varmistaa täyttöpropun avautuminen.

Re: 6v. Manuaalin öljynvaihto?

Lähetetty: 26 Elo 2017 19:12
Kirjoittaja pppgroup
Manuaalilootan ei tarvitse vaihtaa öljyjä välttämättä koskaan, kun käyttölämpötila pysyy niin matalana. Jos kuitenkin vaihtaa pitää huomioida ettei epäpuhtauksia pääse laatikkoon ja vaihdettaessa öljy on juuri oikea

Re: 6v. Manuaalin öljynvaihto?

Lähetetty: 26 Elo 2017 19:26
Kirjoittaja Heikki75
pppgroup kirjoitti:Manuaalilootan ei tarvitse vaihtaa öljyjä välttämättä koskaan, kun käyttölämpötila pysyy niin matalana. Jos kuitenkin vaihtaa pitää huomioida ettei epäpuhtauksia pääse laatikkoon ja vaihdettaessa öljy on juuri oikea
Periaatteessa näin, mutta yksi öljynvaihto kannattaa tehdä ja sekin mieluusti 10tkm. kohdalla, jos auto on uusi. Toki edun saa silloin yleensä seuraavat omistajat.

Itse olen manuaalin vaihtanut aina öljyn, heti kun auto on tullut käsiin, yleensä noin 60 - 100tkm. ajettuna.

Tuohon vaihdoin Castrol FE 75w joka on tod näk. Sama öljy kuin Fordin oma tuote?

http://www.castrol.com/fi_fi/finland/pr ... e-75w.html