Sivu 1/1

Ford KA 1.3 vm 2006 Kytkinpaketti

Lähetetty: 21 Kesä 2017 20:38
Kirjoittaja Georges Bar
Moi!

Ostin Tuon kyseisen auton ja nyt on sitten kytkimessä pahoja ongelmia. Vaihteet eivät kytkeydy päälle auton ollessa käynnissä, muuten kyllä menee pykälille. Nyt kuitenkin on jo niin huonosti mennyt kytkin että eipä pääse liikkeelle enää oikein :( Krahinaa alkoi kuulua konetilasta myöskin? Millainen homma tähän on vaihtaa tuo koko kytkinpaketti ja mistä edullisesti sen saisi? Kytkin alkoi temppuilemaan niin että heti kun vähäkin nosti kytkintä niin auto nykäisi eteenpäin. Onkos tässä mahdollisesti vaijerilla säädettävä vai nestekytkin? Jännää että kun auton saa vaikka nelosella liikkeelle niin vetää isotkin mäet ja mielestäni yhtään ei luista?

Re: Ford KA 1.3 vm 2006 Kytkinpaketti

Lähetetty: 22 Kesä 2017 22:36
Kirjoittaja Mondeoko?
Ostitko auton liikkeestä? Ostitko sen jo valmiiksi vikaisena vai muuten vaan koeajamatta?

Ei tule muuta mieleen kun kytkin tai kytkimen pääsylinteri. Vie ammattilaisen katsottavaksi, ei pitäs 30min kauempaa mennä diagnoosiin.
Scotty Kilmer auttaa pääsylinterin vaihdossa >> https://www.youtube.com/watch?v=tzpRsCPtT9g

Kytkimen vaihtoon en kyllä rupeaisi ellet oikeasti tiedä autojen korjauksesta jotain, suuremmalla todennäköisyydellä saat enemmän hajotettua kuin korjattua autoasi :thumbup:

Ja osiahan saat motonetistä, fixuksilta, ebaysta ja sitte on tuo autonvaraosat24 / topautoosat ja muut tän puljun rinnakkais nimet.