Sivu 1/1

Escort 1996 1.6 ei sytytä!

Lähetetty: 28 Marras 2016 16:12
Kirjoittaja ebetra
Esko on viime kesänä jäänyt seisomaan, kun sammui kesken ajon eikä lähtenyt enään käyntiin.

Startti pyörii hyvin ja hihnat siinä mukana. Myös bensaa on ja pumppu suhahtaa käyntiin kun laittaa virrat päälle.
Koitettiin autoa starttipilotilla saada herätettyä mutta ei edes luvannut, joten viittaisi vähän kipinänsaantiin?

Perjantaina pitäisi auto tuoda tavalla tai toisella 40km päästä kohteeseen B, joten jos jollain olisi ehdotuksia mitä voisi kokeilla.
Itse ajattelin kokeilla vaihtamalla virranjakajan puolan ja kokeilla eri tulpilla/johdoilla.

Ois nääs mukava ajaa auto, eikä hinata tuolla jääradalla

Re: Escort 1996 1.6 ei sytytä!

Lähetetty: 05 Joulu 2016 11:02
Kirjoittaja pannukakku
itsellä oli vikana että lähti todella huonosti käyntiin vuoden 97 escort ja kokeilin eri puolalla ja vaikka millä mutta vika olikin bensapumpussa vaikka se pyöri selvästi kun virrat laittoi päälle

Re: Escort 1996 1.6 ei sytytä!

Lähetetty: 05 Joulu 2016 16:33
Kirjoittaja ebetra
Joo puola on nyt ensihätään vaihdettu, ei muutosta.

Täytyykin sitten rälläköidä tästäkin reppanasta takapenkin pellit pois tieltä ja kokeilla toista pumppua :D

Re: Escort 1996 1.6 ei sytytä!

Lähetetty: 05 Joulu 2016 18:19
Kirjoittaja yritäedes
ebetra kirjoitti:Startti pyörii hyvin ja hihnat siinä mukana. Myös bensaa on ja pumppu suhahtaa käyntiin kun laittaa virrat päälle.
Koitettiin autoa starttipilotilla saada herätettyä mutta ei edes luvannut, joten viittaisi vähän kipinänsaantiin?
No kuule, ei se kipinä sinne tulpalle takapenkkiä rälläköimällä ilmesty. Kipinät lentää ihan muualle siinä touhussa. Mikä jos kokeilisit tulpalla, tuleeko kipinää? Jos ei tule, niin tuleeko puolalle virtaa ja ohjaus?

Re: Escort 1996 1.6 ei sytytä!

Lähetetty: 05 Joulu 2016 18:59
Kirjoittaja tursas
yritäedes kirjoitti: No kuule, ei se kipinä sinne tulpalle takapenkkiä rälläköimällä ilmesty. Kipinät lentää ihan muualle siinä touhussa. Mikä jos kokeilisit tulpalla, tuleeko kipinää? Jos ei tule, niin tuleeko puolalle virtaa ja ohjaus?
Eihän siinä jakohihna ole poikki tai porsinu..