Sivu 1/1

S-MAX 1.8tdci vm08 esilämmitettynä webastolla ei käynnisty

Lähetetty: 26 Helmi 2016 13:26
Kirjoittaja JarnoAi
MORO!

Elikkä tuli tuossa ostettua tällainen peli, kun ei enää normaalikokoinen auto riitä tälle perheelle. Ensimmäinen Ford siis minulle. Täytyy sanoa, että pieni fordi hulluus iski heti!

Kamuxi toi minulle tänne Rovaniemen arktisiin oloihin Isolta kirkolta tällaisen pelin. Hetihän siitä oli löydetty pientä vikaa, mm pakoputki piti vaihtaa, oven kahva ei toiminut ymsyms. Kamuxihan nämä tietysti korjasi. Ensimmäinen pakkasaamu ja töihin piti lähteä aamulla klo 6. Webasto päällä 30min ja auto ei lähde käyntiin (töihin matkaa 29km). Startti pyörittää kyllä hyvin, että akussa ei kyllä ollut mitään vikaa. Noh soitto kamuxille sitten ja ne aatteli, että varmaan kesädiisselit tankissa ja PA-suodatin jäässä. PA-suodatin siis vaihdettiin ja talvilaatua on tankkailtu. Noh ajattelin että nyt varmasti toimii hyvin.

No ei. Pakkasta -1 ja webasto ollut päällä taas sen 30minuuttia ainaki ja ei tahdo startata. 5-6 kertaa saa starttia pyöritellä. Korjaamolle taas, ja siellä pohdittiin että oliskos ne hehkutulpat sitten menneet. ja olihan ne kaikki neljä pimeänä. Sitten jo aattelin, että nyt on viat korjattu ja ei muuta ku kovaa ajoa vain. Paskat.

Tosiaan tähän väliin täytyy mainita, että käynnistyksessä on ongelmia vain aamun ensimmäisen startin kanssa, muuten päivisin toimii ihan hyvin.


Taas arkiaamuna sydämen tykytyksiä kun pikku pakkasella ja webaston lämmityksellä autoa saa startata sen 5 kertaa ennen kuin suostuu käynnistymään. Korjaamolle soitto ja se käski kokeilla sellaista että ilman webastoa käynnistää. Tehin työtä käskettyä seuraavana aamuna, ja hyvin starttasi. Siinä sitten mietittiin korjaamolla, että lämmittääkö se webasto moottoria ja sit auto luulee ettei tarvitse hehkuttaa enää nii paljoa, koska moottori on jo lämmin.

Tänä aamuna sitten pakkasta -20 ja aattelin ettei nyt enää kehtaa käynnistää ilman webastoa. Annoin olla 20min webaston päällä, ja samat starttiongelmat. Ihan niinku ei moottori ei saa dieseliä heti. Voiko webaston käyttö vaikuttaa siihen, että moottori ei heti saa dieseliä vaan se joutuu sitä pumppaamaan sitä jonkin aikaa starttien aikana? Alkaa ideat loppumaan kesken.