Sivu 1/1

Focus MK2 mielessä

Lähetetty: 23 Joulu 2015 23:00
Kirjoittaja Joe-poika
Tervehdys kaikille! On alkanut näyttää vähän siltä, että seuraava auto saattaisi olla MK2 Focus. Hintaluokka asettuu johonkin noin kolmen tonnin nurkille, ellei ihmeitä tapahdu. Ajomäärät vuodessa ovat sellaisia, että dieseli saattaisi olla kannattavampi ostos, mutta toisaalta bensakoneisia on enemmän tarjolla ja vähemmän ajettuja. Käytännössä kumpi tahansa käy, bensa-autolla olen viime vuodetkin ajanut.

Onko noissa jotain koneita, joita ehdottomasti kannattaa välttää? Teho on kiva asia, mutta pieni kulutus on vielä kivempi, joten kovin isot koneet eivät erityisemmin kiinnosta. Automaattilaatikot ovat faceliftiä edeltäneissä ilmeisesti vanhoja nelilovisia, joten luultavasti päädyn manuaaliin.

Onko muuten jotain huomattavaa, mitä kannattaa Mk2 Focusta ostaessa pitää mielessä? Onko mainittavia ruosteongelmia, tyyppivikoja tms, vai onko tämä nyt sellainen ongelmaton perusauto jollaista olen koettanut etsiä :D

Re: Focus MK2 mielessä

Lähetetty: 24 Joulu 2015 12:45
Kirjoittaja saukat
Moottoriin ja sitä käynnissä pitävään polttoaineeseen en ota kantaa mutta kohtuullisen varmoja autoja ovat, itselläni oli perus 1,6l bensamalli jolla ajeltiin 4 ongelmatonta vuotta ja n. 80 tkm. Takapuskurin ja takalokasuojan kohdalla oleva sauma on liian tiukka, puskuri hiertää maalin pois ja aikanaan kun sinkki pettää lähtee tuosta ruostumaan.

Re: Focus MK2 mielessä

Lähetetty: 26 Joulu 2015 21:00
Kirjoittaja yritäedes
Noista lähtökohdista lienee 1.6 paras valinta, bensiini tai diisel. 1,4 bensa on selvästi alitehoinen. Eihän tuo 1,6 bensakaan oikein liiku, mutta mukavat käyttö-ominaisuudet, kohtuullinen kulutus ja teknisesti yksinkertaisen varma. Sitten on siitä vielä Ti-VCT versio muuttuvalla nokkien ajoituksella - siinä on vähän lisätehoa, toisaalta nokkapyörät menee jossain vaiheessa uusiksi.
Mitä nyt tyyppivikoihin tulee, niin ABS-pumpun venttiileitä tuntuu menevän - haulla löydät lisää juttua siitä.
Ja farkku on ainakin mun mielestä järkiratkaisu - luukkuperä toisaalta ehkä paremman näköinen...

Re: Focus MK2 mielessä

Lähetetty: 27 Joulu 2015 17:29
Kirjoittaja Joe-poika
Kiitoksia vastauksista. Pidän dieselmoottorin pienestä kulutuksesta ja ajettavuudesta noin yleisesti enemmän kuin bensakoneista, mutta etenkin nuo nokiloukulla varustetut dieselit ovat kyllä pahimmillaan melkoisia vikapesiä ja korjaaminen on hankalaa ja kallista. Vapaasti hengittävä bensakone on yleensä melkoisen yksinkertainen korjattava ja huollettava. Luultavasti päädyn siihen 1.6 bensapataan. Onko kyseisessä moottorissa jotain erityisempää huomioitavaa?

Ilmeisesti se 1.6 diesel on sama kuin PSA-konsernin 1.6 HDI, joka ei ilmeisesti ole ollut aivan se ongelmattomin moottori, vaikka minulla hyviä kokemuksia ranskalaisesta moottoritekniikasta onkin. Fordin 2.0 TDCi-koneista on lähipiirissä erinomaisia kokemuksia, mutta ilmeisesti tuo pienempi kone ei ihan vedä vertoja isoveljelleen.

Onko muuten ruostumisesta kokemuksia? Saattaa olla että jos tuollaisesta kaupat syntyy ja jos käyttöominaisuudet miellyttävät, niin auto saattaa olla minulla pitkäänkin, joten jos ruosteperkeleellä on tapana pesiytyä johonkin tiettyyn paikkaan, niin mielelläni ennaltaehkäisisin sen mahdollisimman tehokkaasti. Kokemukseni mukaan kun moni nykyautokin alkaa lahota, vaikka tekniikalla olisi vielä kilometrejä jäljellä.

Re: Focus MK2 mielessä

Lähetetty: 27 Joulu 2015 17:49
Kirjoittaja Tapiiri
1.8 dieselissä on ollut huohottimen jäätymisiä, tosin ne on luultavasti jo korjattu. 2.0 tdci on kyllä mukava peli, vääntöä ja tehoa on pieneen autoon oikein mukavasti eikä kulutuskaan ole paha.

Re: Focus MK2 mielessä

Lähetetty: 27 Joulu 2015 18:43
Kirjoittaja Krisse
Eniten menee etutukivarsien taaempia puslia. Etupyörien laakereita silloin tällöin ja viimisen vuoden-parin aikana on alkanut menemään noita takapitkittäistukien etummaisia puslia. Ensinmainittu on pikkujuttu, tokaa ei saa oikeaoppisesti tehtyä ilman erikoistyökalua ja viimeksi mainittuun ei kannata ryhtyä ilman siihen tarkoitettuja vehkeitä.

Sitä ESPin venttiiliä menee niinkun joku tuolla sanoikin, lähes kaikki kohdalle sattuneet ovat olleet 2006 mallisia. Liekö varaosana myyty vähän alkuperäistä parempi kun uutta buumia noiden suhteen ei ole tullut. 1.6 Ti-VCT:n nokkapyörät rupeevat rallattamaan joskus aika vähilläkin kilsoilla mutta ei haittaa, taisivat rallattaa omassakin 50-70tkm kunnes sitten jakopään rempan yhteydessä vaihdatin. Voortiin maksavatkin jonkun matkaa alle satasen kappale, toisin kuin monien muiden merkkien yhteydessä.

Jos ei talven aikana tapahdu mitään odottamatonta niin keväällä tulee 10 vuotta yhteistä taivalta täyteen ja täytyy kyllä sanoa etten ois tosta hintaluokasta varmaan paremmin voinut valita.

Re: Focus MK2 mielessä

Lähetetty: 27 Joulu 2015 22:01
Kirjoittaja S-P-H
Täytyy vielä omat kommentit heittää 1.8 ja 2.0 bensakoneista. En osaa sanoa sinänsä muuta kivaa juttua noista, kun et on ketjulla. Oon koeajanu 1.6, 1.8, 2.0, 2.5t ja 1.8 tdci:tä (MK2 ja osa 2.5). Duratec-HE:n tuomat lisätehot ja vääntö on sen verran marginaalisia nykymittapuulla et ei välttämättä kannata niiden perässä juosta. Toki 2.0:n 45 lisäheppaa (vs 1.6:seen) voi jo ehkä aistiakin. Tykkäsin aikonaan koeajolla 1.8 tdci:stä (Mk2.5), mutta ne jäätymisongelmat ei innostanu. Duratec-HE kuluttaa sekalaisessa kaupunkipyörityksessä melkosen paljon polttoainetta. Maantiellä pääsee kyllä pieniin lukemiin mut ihan tässä taajamassa menee köykäsesti nätistikin ajellen noin 8,5l/100km. Ehkä noi 1.6:set vähän pihimpiä mut käsittääkseni kaupunkipyörityksessä sillekin bensa maistuu. Kuutosvaihde olis kovin toivottu omaan autoon.

Re: Focus MK2 mielessä

Lähetetty: 28 Joulu 2015 08:10
Kirjoittaja nestori
2006 vuoden 1.6 bensa (100hv) Focus on palvellut meillä nyt viisi vuotta, 60tkm -> 130tkm ja on kyllä varma peli. Vaihdettu on etuiskarit heti oston jälkeen kun toinen vuoti ja toisekseen pari talvea sitten onnistui vaimo jotenkin rikkomaan ohjaustehostimesta jonkin letkun. Oli pakkasta ja rattia oli väännetty väkisin kun eturenkaat oli jossain kinoksessa. Ford-liikkeen mukaan ei ollut ensimmäinen mikä oli mennyt. Takapyörän laakeri myös vaihdettu, se meni hieman pienillä kilometreillä jos näin miettii, mutta autolla on vedetty välillä aika raskastakin kuormaa, ehkä se syö.

Ja pissapojat vuosivat vettä koneen päälle, korjaantui kun vaihtoi pissapojan suuttimet uusiin ja varmisti liitokset nippusiteillä.

Ovien saumoja on liike korjannut takuuseen parit.

Re: Focus MK2 mielessä

Lähetetty: 08 Marras 2025 19:41
Kirjoittaja Geegee
Vieläkin yllättävän hyvin löytyy google-haulla tämä ketju, joten listataanpa kaikki tyyppiviat ja joitain muita huoltoja oman -05 1.6 ti-vct farmarifocuksen huoltohistorian perusteella viim. 5 vuoden omistuksen ajalta + joitain yksittäisiä korjauksia ed. Omistajien kuittien perusteella.

Auto ostettu 2020 kun mittarissa oli 347000. Nyt auto on 20v vanha ja kilometrejä 409000, pääasiassa itse huollettu ja on keskimäärin paremmassa kunnossa kuin ostaessa. Veikkaanpa, että mulla on tällä hetkellä yksi Suomen eniten ajetuista tämän mallin bensafocuksista.

Historiaa,
:ford: -logo kaikissa tyyppivioissa, jotka eivät ole ihan perushuoltoja.
:thumbup: kaikissa omista mokista johtuvista tai jotka tein huvikseen, ei siksi että olisi ollut pakko.
Muut normaalia kulumaa ja huoltoja.

2016: Paisuntasäiliön vaihto. :ford: ?

2017 / 300tkm Hammashihnan ikäkoodi eli hihna vaihdettu joskus näihin aikoihin.

2018: Nelipyöräsuuntaus, moniurahihna, pakoputken korjaus (katsastukseen).

2019 (325 tkm): Tuulilasin vaihto

1.11.2020 / 347 800 km
Öljyn ja suodattimen vaihto.

2.6.2021 / 350 500 km
Peräkontin vuodon korjaus sikafleksillä :ford: (peräkontti alkaa farmareissa ainakin vuotaa yläkulmien saumoista)

4.8.2021 / 351 500 km
Etuiskari. Ajoin metsään. :thumbup:

16.8.2021 / 352 000 km
Ilmastointi täyttö, AC-öljy, uusi kuskin oven rajoitin (lonksui ärsyttävästi) :thumbup: .

6.10.2021 / 353 700 km
Öljy + suodatin, öljynpainesensori :thumbup: , venttiilinkopan tiiviste(muovikoppa vuotaa helposti) :ford: , PCV puhdistus. Syö öljyä jonkin verran niin ajattelin tarkistaa :thumbup: , tulpat 1.15mm gäpillä.

2.1.2022 / 354 000 km
Öljynpainemittari jännitemittari akkulaturi :thumbup: , uusi peräluukun nappi :ford: .

4.5.2022 / 356 000 km
Uudet kesärenkaat.

10.7.2022 / 358 000 km
Moniurahihna, AC-kompuran kytkin paloi täysin tuhkaksi kun unohdin pahvin keulaan kesäksi, ei muuta tuhoa. :thumbup: (AC hihna, syylärin puhdistus, tulpat 1.35mm)

21.7.2022 / 358 000 km
Ruostetyöt: oikea helma, etukaari, takarengaskotelot :thumbup:

9/2022 / 360 000 km
Uusi akku, tulpanjohdot ja tulpat (1.35mm) oli sytkähäikkää mutta johtuikin hieman heikosta akusta eikä tulpanjohdoista tai tulpista.

28.5.2023 / 367 000 km
Pyyhkimen sulat eteen, helmojen ja etukaarien ruostetyö + massaus :ford: sekä :thumbup: , Dinitrol pohjaan :thumbup: , uusi moottorin alakiinnike, jarrujen herkistely, kompressiotesti (ok), pyöräsuuntaus.

29.10.2023 / 375 900 km
Öljynvaihto.

18.2.2024 / 383 400 km
Öljynvaihto, peräluukun nappi :ford: , oikea kallistuksenvakaajan pää hitsattu :thumbup: (myöhemmin vaihdettu uusi).
Alkup laatuista Motorcraft A5 5w-30 testattu. Ei toimi näin kulunut moottori alkup. Öljyllä enää kuitenkaan. Tällä hetkellä käytössä paksumman pään 5w-40 ja 5w50 comma öljyt ja koko omistuksen ajan laklattaneet nokkapyörät toimii välttävästi tällä paksulla öljyllä edelleen tänäkin päivänä.

1.4.2024 / 386 000 km
VE: uusi laakeri, alapallonivel, raidetangon pää, vakaajatangon pää.

5.5.2024 / 388 000 km
Uudet vetoakselin-laatikon tiivisteet kun vuoti vähän :thumbup: , vetareiden rasvan lisäys :thumbup: , etujarrujen pikahuolto (meinasi jumia ruosteisena) + uudet jarrupalat.

6.8.2024 / 394 000 km
Uusi apulaitehihna, vesipumppu :ford: vaihtakaa siis pumppu aina jakohihnan kanssa (ensimmäinen vika joka meinasi jättää tielle) + G13 nesteet, ohjaustehostimen painelinjavuodon JB-weldaus :thumbup: (vesipumpun vaihdossa ohjaustehostin otti nokkiinsa yllättävän pienestä osumasta sen hihnapyörään) + uudet nesteet, 45ml kroon oil leak stop, moottoriöljyt ja suodatin, pakoputken korjausta, vaihteiston valitsimen tiiviste.

26.10.2024 / 398 000 km
1l öljyä lisätty. Syö tässä vaiheessa öljyä n. 1l / 3000km. Johtunee männänrenkaista tai venttiilinvarren kumeista.

24.1.2025 / 402 500 km
Öljyt ja suodatin (3.9l Belco 5w40 A3/B4 + 0.4l Comma 5w50)

23.5–31.8.2025 / 404 000 km
OE iskari ja jousi.
Pienet ruostetyöt ja maalaus (etulokarit, ovien helmat, kynnykset, takakontti :thumbup: ).
Sinkkispray + Biltema 36-2429 kotelosuoja. :thumbup:
VT jarrukaliiperitinki oli ruostunut pois.

6.9.2025 / 406 000 km
Piston Ringfree + Tinneri (ei vaikutusta öljynkulutukseen), öljynvaihto (Belco 5w40 + Motox 5w40), eteen pohjaan ja koteloihin koteloöljyä + massaa :thumbup: , peräkontin massaus :thumbup: , vahakoteloöljyä eri paikkoihin :thumbup: .

19.9.2025 / 407 000 km
Kytkinlevy, paineasetelma, painelaakeri ja työsylinteri :ford: (uusi vahvistettu malli, LUK/Schaeffler)
Aiemmissa työsylinterissä on mallivika, joka aiheuttaa työsylinterin vuotamisen ja kytkimen jumimisen pohjaan -> hinausauto ja koko kytkinremontti. Kytkinhuoltomiehen mukaan se altistaa etten ollut koskaan vaihtanut kytkinöljyjä.

5.10.2025 / 408 000 km
Kytkimen ilmaus, uusi PU-jäykistetty alamoottorituki, uusi oikea moottorintuki, jäykiste vasempaan (moottorintuet omasta mielestä, ainakin tarvikeosat, turhan löysiä joten jäykistin uudet tarvikeosat heti asentaessa), peräkonttivuoto paikattu taas, PU-tukea takapusliin, uusi ilmanputsari, eturenkaiden suuntaus.

Lista on aika pitkä, mutta toisaalta auto on paremmassa kunnossa nyt kuin ostaessa ja kilsoja on tosiaan aika paljon enemmän kuin mitä ne on suunniteltu kestämään. Auto on mulla aina ulkosäilytyksessä ja ajo ei ole kevyttä. Yhtään vakavaa sähkövikaa ei ole, paitsi että joskus sateessa keskuslukitus on sekoillut(ovet menee lukkoon ja auki muutaman kerran) ja automaatti-ilmastoinnin numeronäytöt jumii joskus ja täytyy käyttää ilmastointijärjestelmä kiinni. Sadetunnistin, sähköikkunat, vakkari, kaikki sisä- ja ulkovalot, varashälytin ABS:t yms. sähköt ovat aina toimineet.