Sivu 1/1

ford sierra

Lähetetty: 01 Maalis 2006 16:10
Kirjoittaja jon20
pystyykö 2.0doch kaasarikone sierraan laittamaan turbon...?mitä täytyy muuttaa..?89vuosimalli kannattaako laittaa...?

Lähetetty: 01 Maalis 2006 16:25
Kirjoittaja TeRoK
Koita haulla. On ollut juttua ennenkin.
Oma MIELIPIDE on, että ei kannata. Ennemmin ohariin jota on sitte muutenkin mielekkäämpi viritellä ja taitaa palikkaa helpommin löytyä.

ford sierra

Lähetetty: 01 Maalis 2006 19:25
Kirjoittaja jon20
niin vähän arvelin...mites tommoseen doch sierraan sais tehoa...?halvalla....

Re: ford sierra

Lähetetty: 01 Maalis 2006 19:29
Kirjoittaja Escortsutii
Laittamalla turbon! :lol:

Re: ford sierra

Lähetetty: 01 Maalis 2006 19:34
Kirjoittaja Jaakko85
jon20 kirjoitti:niin vähän arvelin...mites tommoseen doch sierraan sais tehoa...?halvalla....
Tämä on niin turha kysymys kuin olla ja voi. No vastaanpa kuitenkin: Asennuta/asenna vaikkapa vapaavirtaussuodatin. :) Siinä on ehkä 1hv lisää tehoa ja rahaakaan ei mennyt edes tuhatta euroa :roll: Vai odotitko jotain järkevämpää vastausta?

Halvalla tuskin saa paljoa tehoa, samat keinot siihen pätee kuin muihinkin moottoreihin.

Lähetetty: 01 Maalis 2006 19:40
Kirjoittaja TeRoK
Edelleen tarjoan sitä hakua.
Tosta on ollut juttua, että dokkilaisessa on hevoset vähän syvemmällä piilossa. Eli ainakaan halvalla ei saa paljoa eikä oikeen vähän kalliimmallakaan.
Perus vapari, peltisatsi, putkisto,moottorinohjauksen lisäyksikkö (ja ehkä nokat) setti saattaa 10-15hepoa tuottaa, mutta halpaahan sekään ei enää ole.

Lähetetty: 01 Maalis 2006 22:32
Kirjoittaja jaska74
niimpä, samalla tavallahan siihen saa tehoa kun mihin tahansa moottoriin, yllättävää?

Lähetetty: 01 Maalis 2006 22:38
Kirjoittaja tommi.r
Tuolla myyntiosiossa olisi hyvä ohc moottori tarjolla. Kyllähän noita dokkeja on turbotettu ja vissiin ihan hyvällä menestyksellä, mutta se ohc olisi helpompi ja kenties halvempi tapa :wink: .

Lähetetty: 09 Maalis 2006 10:12
Kirjoittaja katajism
eli 160 hv siitä saa helposti (eli osia vaihtamalla) kun laittaa rs 2000 escortin (siis 16 v ) koneen nokat. 16 valve scorpion (siis vm 95 ja uud. ) kannen(sopii se rs 2000 kansikin, joutuu vaan laittamaan termarikotelon eri lailla) ja scorpio 16 v imusarjan. ruiskun boxi ja johdot+sytkät siitä rs 2000 escosta. Onhan siinä hommaa.

Lähetetty: 09 Maalis 2006 10:52
Kirjoittaja Jaakko85
Ja hintaa tulee varmaan 5tonnia :lol: Jos jostain löytää nuo osat vielä.

Lähetetty: 09 Maalis 2006 12:53
Kirjoittaja katajism
tollaisen auton
http://fin.auto24.ee/webcache_kasutatud ... 24_ee.html


tekniikan kun sinne heittää

ei ole kallis!!

Lähetetty: 09 Maalis 2006 17:01
Kirjoittaja jaska74

Lähetetty: 09 Maalis 2006 20:43
Kirjoittaja TeRoK
katajism kirjoitti:eli 160 hv siitä saa helposti (eli osia vaihtamalla) kun laittaa rs 2000 escortin (siis 16 v ) koneen nokat. 16 valve scorpion (siis vm 95 ja uud. ) kannen(sopii se rs 2000 kansikin, joutuu vaan laittamaan termarikotelon eri lailla) ja scorpio 16 v imusarjan. ruiskun boxi ja johdot+sytkät siitä rs 2000 escosta. Onhan siinä hommaa.
Nojoo :roll: Ei taidattu ihan tota hakea.... Saahan siitä helposti vaikka päälle 400 hummaa kun "heittää" cossun tekniikan ja vähän tuunaa :D

mutta kasitappisena saat tehdä töitä, että saat sen 160heppaa.

Lähetetty: 09 Maalis 2006 22:49
Kirjoittaja janzamar
Väittävät ettei se venttiilien määrä,vaan laatu :)
Corvetessakos se oli edelleen 1 imu ja 1 pakoventtiili pyttyä kohden..?
Ja tehoja ihan mukavasti
:wink:

Lähetetty: 10 Maalis 2006 12:43
Kirjoittaja Aksu
janzamar kirjoitti:Väittävät ettei se venttiilien määrä,vaan laatu :)
Corvetessakos se oli edelleen 1 imu ja 1 pakoventtiili pyttyä kohden..?
Ja tehoja ihan mukavasti
:wink:
Mitäpäs siellä on litra tehot, onhan niissä ihan oman kokoiset koneet. :wink:
Sitten kun niistä otetaan koti konstein,jokapäiväiseen liikenteeseen +150hv/litralle niin alan ymmärtämään tuon V-vouhotuksen.
Mutta niin myös näissä pienissä koneissa 8v/nokka riittää kun vähän näkee vaivaa.250hv ohc:sta on yksinkertainen yhtälö,vakio kannellakin taitaa tulla n. 1,2 paineilla vakio cossun lukemat,8:1 puristuksilla.

Lähetetty: 10 Maalis 2006 13:45
Kirjoittaja janzamar
C6:lla 404 heppaa ja vähän vajaa 6 litraa..
että ei silleen litraa kohden.
Mutta tehtaalta nuokin tehot ja lisää saa,V-konehan on sinällään sama kuin moniventtiili-tekniikka :)
eli niinkuin minä sen katson ilman mitään sen kummempaa logiikkaa..enemmän vääntöä :D
Ja pienestä koneestahan saa tietysti lisää tehoa kun virittää millälie keinoin ja heittämällä sitten vaikka turbon..
mutta voihan ne hilppeet heittää isompaankin moottoriin.. :wink:
Ja vielä että jos tahtoo kertoa että pienestä koneesta on otettu paljon tehoa,niin taitaa mennä Wankkelin puolelle,ei taida olla 1.3 ohari vertailukelpoinen 1.3 wankkelin kanssa ihan äkkiä kustannuksiin nähden :P
Harmi sinällään että japanilaiset pitää saksalaisen keksinnön lippua korkealla..olishan se Taunuksessa kivaa,(kaikki Fordithan muuttuu Taunuksiksi vanhemmiten edelleen :lol: )