Sivu 1/1

Mondeo mk2 -97 2.0 farkun sähköt SEKAISIN

Lähetetty: 25 Kesä 2015 14:31
Kirjoittaja 0504092982
Mistä pitäisi järjestyksessä aloittaa, kun sekavia oireita ilmestymisjärjestyksessä parin päivän sisällä....
1. Lampun ja lasinpesimet lakkasivat toimimasta.
2. Vetokoukun pistokkeseen ei mitään virtaa.
3. Keskuslukko päälle, kun kuskin ovi auki ja ottaa avaimen pois virtalukosta. (ei joka kerta)
4. Lasinpyyhkijät lakkasivat toimimasta.
5. Lampun pesijät toimivat takasumuvaloa kytkettäessä. Tuulilasille vain roiskeita lampuilta.
.. Odotan mielenkiinnolla seuraavaa oiretta ...
Ts. ihan pihalla tästä sähköhässäkästä. Kaipaan osaavaa ja pikaista Apuva!!

Re: Mondeo mk2 -97 2.0 farkun sähköt SEKAISIN

Lähetetty: 25 Kesä 2015 19:15
Kirjoittaja anon1
Vetokoukun kytkennöistä varmaan kantsii aloittaa, niiden kytkenöissä on ollut usein pulmia.

Re: Mondeo mk2 -97 2.0 farkun sähköt SEKAISIN

Lähetetty: 25 Kesä 2015 21:42
Kirjoittaja ReiluReiska
Aloittaisin itse maadoituspisteistä eli miinus kaapelit runkoon kontaktit. Kannattaa avata liitos ja kurkata ettei takapuolella ole ruostetta tai hapettumaa vaikka näyttäisikin päällisin puolin suht hyvältä. Monesti kaikenlaiset kummittelevat viat viittaavat huonoon maadoitukseen. Niitä maadoituspisteitä voi olla aika monta ympäri autoa ja piilossa myös mattojen/panelien takana.

Vetokoukun takakansi kannattaa ottaa auki ja katsoa sitä kautta että onko hapettunut ja kenties jopa johtoja hapettunut poikki. Kuulemma yleinen vika. Myös tarkastaa miten se on liitetty eli onko käytetty ryöstäjiä vai ihan oikealla liitäntäjohdolla väliin. Ryöstäjä liitokset kun tuppaa hapettumaan vuosien varrella ja tulee ongelmia.

Re: Mondeo mk2 -97 2.0 farkun sähköt SEKAISIN

Lähetetty: 27 Kesä 2015 10:04
Kirjoittaja 0504092982
KIITOS.
Koukkun pistoke oli erittäin hyvässä kunnossa. mutta löysin sulakkeen pyyhkijöiltä (tämän, joka kuumentuessaan katkaisee virran) ja vaihdoin sen tavalliseen 10A sulakkeeseen. Kas kummaa, kaikki muut paitsi pissapoika toimivat taas. Täytyy ilmeisesti jostain pyöräkotelon kautta kurkkia sitä pumppua.