Sivu 1/1

Mondeo mk4 lampunpesimet

Lähetetty: 12 Helmi 2015 19:52
Kirjoittaja Sakkeman
Ihmetys ja kummastus on suuri kun tutkailin lampunpesinten toimimattomuutta.
Sulake ehjä, rele ilm.ei eikä pumppu puhu mitään, vaikka liittimeen syöttää suoraan 12V. Se kaikki mahtuu järkeen.
Sen sijaan se ei, että kummatkin releen jännitteelliset navat ovat saman sulakkeen takana?
Kumpikin napa tarkoittaa releen kumpaakin niistä navoista, joihin jännite tulee. Eli ohjausjännite sekä suoraan sulakkeen kautta tuotava kytkettävä jännite.
Eli releen kumpaankin napaan tulee jatkuva 12V ja kun sulakkeen ottaa irti, häviää jännitteet.
Lyhyellä sähköopilla kuvittelisin, että rele on virtapiirissä nimen omaan sen takia, että ohjausvirtaa ei tarvi viedä toimilaitteelle.
Kysymys kuuluukin, mistä ohjausjännitteen releelle kuuluisi tulla?
Löytyisikö jostain verkon syövereistä kytkentäkaaviota, jossa pesurien kytkentä olisi esitetty?

Re: Mondeo mk4 lampunpesimet

Lähetetty: 12 Helmi 2015 20:02
Kirjoittaja p3
Lienee ohjaus maadoittamalla.

Re: Mondeo mk4 lampunpesimet

Lähetetty: 13 Helmi 2015 11:10
Kirjoittaja Sakkeman
Releen kannan maaliitin on yhteydessä maihin, oli autossa virrat päällä tai ei, joten siinäkin tapauksessa releellä ohjaus päällä jatkuvasti.
Lisää ideoita/faktaa/linkkiä?
Näillä keleillä ne olis kivat toimia, näkyvyys kun heikkenee yllättävänkin äkkiä ilman umpioiden pesemistä eikä viitsisi jatkuvasti pysähdellä niitä siistimään.