Sivu 1/1
mondeo st220 kuraläpät
Lähetetty: 27 Tammi 2015 18:12
Kirjoittaja maddiih
Kuraläppien hankintaa rupesin ajattelemaan niin onko jotai eroa tuossa st220 mallissa normaaliin verrattuna? käykö "normaalit" läpät vaiko pitääkö olla eri mallia ja jos joku ostanut niin mistähän niitä saisi?
Re: mondeo st220 kuraläpät
Lähetetty: 27 Tammi 2015 21:37
Kirjoittaja juhve
ei käy normaalin mallin ja fordilta ei ees saa st malliin läppiä et itekkin jouduin ihan kumista tekeen eteen läpät
Re: mondeo st220 kuraläpät
Lähetetty: 28 Tammi 2015 10:36
Kirjoittaja maddiih
Ei auta muu ku ite sitte käydä soveltamaa jonku näkösiä
Re: mondeo st220 kuraläpät
Lähetetty: 09 Helmi 2015 19:10
Kirjoittaja ST200Panther
maddiih kirjoitti:Ei auta muu ku ite sitte käydä soveltamaa jonku näkösiä
Ite asensin tämmöset omaan ST200 mondeoon:
http://kauppa.completos.fi/PublishedSer ... de=8397355
Pikkasen muotoilin sisäreunaa ja senjälkeen sopi kuin valettu.Kolme reikää porasin läpän reunoihin,yksi kulma meni kiinni pyöränkotelon alkuperäisruuvipaikkaan ja kaksi muuta kiinnityskohtaa piti porata pyöränkoteloon ja sivuhelman päätyyn.
Otin muutes kuvia projektista tulipahan käyttö niille nyt:

Re: mondeo st220 kuraläpät
Lähetetty: 10 Helmi 2015 20:19
Kirjoittaja maddiih
Noniin siinähän on hyvin tehty! Löysin ite työmaalta just sopivan paksusta ja jämäkkää kumia mistä sitten kehittelin yövuorossa nopeasti läpät eteen ja taaksekkin valmiina mutta ei vielä ehtinyt sovittamaan. Vahvistettu kumi sen verran vaikeaa nopeasti työstää että sen kummemmin ruvennut muotoilemaan tuonne kaareen renkaat taakse vaan löin sen kiinni ihan kaaren takaosaa myöten. Tuli ihan "fiksun" näkönen ja ajaa asiansa
