Sivu 1/1

Ford Focus 01 Farmari Sähkövika Lämpömittarissa

Lähetetty: 11 Marras 2014 10:18
Kirjoittaja Susa80
Osaisiko joku auttaa, (nainen ratissa ja kukaan ei tunnu osaavan auttaa).
Focuksessa jokin päivittäinen sähkövika, Moottorin lämpötilamittari nousee punaiselle kohta ajoon lähdön jälkeen. 15km ajon jälkeen syttyy yleisvaroitusvalo (ratas) menee hetken aikaa ja sitten syttyy moottori valo. Auto tärisee niin että tuntuu ja tehot lähtee, on pakko pysähtyä. Kun auto ollut sammuksissa vaikka vain minuutin ratasvalo sammuu ja matka jatkuu, moottori valo voi silti palaa vielä seuraavaan päivään. Korjaamolla kävin ja auto laitettiin tietokoneeseen kiinni. Auto todella kuvittelee että lämmöt kiehumispisteessä vaikka näin ei ole. Sähköt pelaavat mittaristolle asti. Lueskelin tuossa noita keskusteluja ja kuvittelisin että vika voisi olla Vesipumpussa tai hapettuma mittariston piirilevyssä.

Osaisiko joku kertoa onko havainnut samaa ongelmaa ja missä vika on ollut?

Re: Ford Focus 01 Farmari Sähkövika Lämpömittarissa

Lähetetty: 11 Marras 2014 21:39
Kirjoittaja tuomaz
Susa80 kirjoitti:Auto tärisee niin että tuntuu ja tehot lähtee, on pakko pysähtyä.
Toi on "normaali" moottorin varotoimenpide, muistaakseni kun kone ylikuumenee, se pudottaa kaksi sylinteriä vuorotellen pois pelistä säästääkseen moottoria. Varoitusvalot vilkkuu ja saattaa kai joku summerikin piipata joskus.
Susa80 kirjoitti:Auto todella kuvittelee että lämmöt kiehumispisteessä vaikka näin ei ole.
Oliko siis varma homma että jäähdytysnesteen lämpötila on ok, eli mittari vain valehtelee? Eli on mitattu nesteen lämpötila jollain ulkopuolisella mittarilla samalla kun auton oma mittari vilkuttaa varoituksia?
Jos jäähdytinneste on normilämmöissä, niin kuvittelisin että silloin neste kiertää ja vesipumppu on ok.

Onko paisuntasäiliössä jäähdytinnesteen taso ok, vai onko pönttö tyhjä?
Onko viimeaikoina tehty remontteja, nesteenvaihtoja, termaria vaihdettu tms?
Millä moottorilla on tämä focus varustettu?

Re: Ford Focus 01 Farmari Sähkövika Lämpömittarissa

Lähetetty: 12 Marras 2014 12:09
Kirjoittaja Susa80
Joo varmaa on että jäähdytinnesteen lämpötila ok, korjaamolla tarkistutin. Paisuntasäiliössä nestettä on. remontteja eikä mitään muutakaan ole tehty varmaan vuoteen.
Focus 1.6 bensa.

Re: Ford Focus 01 Farmari Sähkövika Lämpömittarissa

Lähetetty: 12 Marras 2014 15:00
Kirjoittaja tuomaz
Tuliko korjaamolla mitään vikakoodeja ulos?
Äkkiseltään heittäisin, että josko moottorin lämpötila-anturissa olisi vikaa. Tai sitten siinä mittaristossa, on kai nuokin kuulema joskus temppuilleet?

Lämpötila-anturi löytyy keskeltä venttiilikoppaa, toisen ja kolmannen sytytystulpan välistä. Maksaa tarvikkeena muistaakseni about 25e. Jos sokkona meinaa alkaa osia vaihtelemaan, niin varmaan sen vaihtaminen on sieltä halvimmasta päästä...
Samalla vois tarkastaa että anturista liittimelle menevä johto on kunnossa, merkkasin sen piuhan reitin tohon kuvaan punaisilla nuolilla.. Anturi löytyy kumitulpan alta oikeanpuolimmaisen nuolen kohdalta.
Kuva