Sivu 1/1

katalysaattori tuontiautoissa?

Lähetetty: 16 Helmi 2006 14:54
Kirjoittaja p7_man
Juu, kun kaveri väitti (oli kuullut jostain) että tuontiautossa, ainakaan tällaisessa vm. -89 autossa, ei katalysaattorin tarvitsisi toimia katsastuksessa, riittäisi että se (kuoret) olisi vain paikallaan. Eli voisi esim. porata vaikka reiän läpi siitä (Tuossa hommassa lienee hengityssuojain paikallaan, hehe..) Sanoi kaveri myös että pakokaasumittaus tehtäisiin pelkästään tyhjäkäynnillä näissä.

Liekköhän tuossa mitään perää? Luulempa että tuon oman 2.9i Sierran katti (1kpl?) lie jo aika tukossa, tuntus vähän sille.. ;-) Voisihan sen katin tietysti vaihtaakin, ei tarvikekatti kuulema kovin kallis ole, mutta ei tuollaisessa kaiketi n. 230tkm ajetussa monsterissa tunnu enää kovin mielekkäältä vaihtoehdolta, mennee tukkoon uudestaan varsin nopeasti..

Maahantuontikatsastuksessa syksyllä kun Sierraa käytin, niin katsastusmies mittasi päästöt sekä tyhjäk. että @2000rpm, liekkö sitten ollut näistä oikeista asetuksista ja pykälistä tietämätön ;-P En tietenkään kehdannut asiaa itseltään tiedustella.

Kyseisen kaverrin Sveitsistä aikanaan tuodussa 2.0i -90 Sierrassa on noita katteja vieläpä jopa 2kpl..

Varmaa tietoa asiasta kellään?

Lähetetty: 16 Helmi 2006 16:57
Kirjoittaja jaska74
eiköhän se oo pääasia jos katti näyttää katilta jos se sielä on ja päästöt pysyy rajoissa.

eikös katti tullu pakolliseks vasta joskus -92 nurkilla

Lähetetty: 16 Helmi 2006 16:59
Kirjoittaja evolution
riippuu miten auton katsastaa, jos on ennen vuotta 91 käyttöön otettu niin katti kannattaa poistaa ennen kuin käy hakemassa suomi kilvet niin silloin auto on normaali ilman kattia.

mutta jos on tehny sen virheen että on katsastanut sen kissalle niin se pitää olla alla ja toimia koska silloin auto on vähäpäästöinen

Lähetetty: 16 Helmi 2006 20:13
Kirjoittaja lalli69
evolution kirjoitti:...se pitää olla alla ja toimia koska silloin auto on vähäpäästöinen
Ei sen tarvi toimia.
Niinkuin yllä mainittiin, että riittää jos siellä on joku pönttö ja päästöt pysyy rajoissa.

Lähetetty: 16 Helmi 2006 23:08
Kirjoittaja p7_man
lalli69:n tiedoilla mennään.. 8)

Lähetetty: 17 Helmi 2006 13:34
Kirjoittaja jpisteh
Muistini mukaan katalysaattorin pitää toimia katsastuksessa vuosimallista riippumatta, jos rekisteriotteessa lukee vähäpäästöinen. Jos sitä ei lue, niin riittää kuoret ja päästöt alle CO 3,5% ...HC 600 ppm.

j.h

Lähetetty: 17 Helmi 2006 16:30
Kirjoittaja evolution
lalli69 kirjoitti: Ei sen tarvi toimia.
Niinkuin yllä mainittiin, että riittää jos siellä on joku pönttö ja päästöt pysyy rajoissa.
tiedättekö jonkun auton mikä menee vähäpästöisen arvoista ilman kattia joten se tästä keskustelusta

Lähetetty: 17 Helmi 2006 17:28
Kirjoittaja Regu
Ainakin 1kpl renault meganeja käytettiin leimalla onnistuneesti pelkillä kuorilla.

Lähetetty: 17 Helmi 2006 18:34
Kirjoittaja Riesa2.0
evolution kirjoitti: tiedättekö jonkun auton mikä menee vähäpästöisen arvoista ilman kattia joten se tästä keskustelusta
Minä ainakin tiedän! Porukkojen Toyota Carina II 1.6 -89 16valve kaasarikoneella, ajettu 380tkm. Katsastusmies kehui että oli pienemmät päästöt kuin monessa nykykotterossa 8) Käski vielä käydä säädättämässä sitä, että saataisiin siihen "normaalimmat" päästöt. Ei käyty kun oli 380tkm jo niillä säädöillä menty ja mennään edelleen! Se päästömittauslappukin oli kauan tallessa, muttei varmaan enää...

Niin ja carinassahan ei ole kattia...

Lähetetty: 17 Helmi 2006 18:39
Kirjoittaja henu
evolution kirjoitti: tiedättekö jonkun auton mikä menee vähäpästöisen arvoista ilman kattia joten se tästä keskustelusta
mun "wanha" sierra olis menny aikoinaan (noin 2 vuotta sit) 1.8 ohc:llä erikoista oli vielä se ku sitä amiskalla mittailin ni vieressä oli vm98 opel tigra ja siinä oli huonommat käryt ku mulla vm87 :lol:

Lähetetty: 17 Helmi 2006 20:24
Kirjoittaja Bootsi
henu kirjoitti: mun "wanha" sierra olis menny aikoinaan (noin 2 vuotta sit) 1.8 ohc:llä erikoista oli vielä se ku sitä amiskalla mittailin ni vieressä oli vm98 opel tigra ja siinä oli huonommat käryt ku mulla vm87 :lol:
Tiedän myös muutamia tapauksia, (ei Ford) joissa on hakattu Kat:sta sisukset ulos ja hyvin toimii ja on leimattu useita kertoja. :wink:

Lähetetty: 18 Helmi 2006 22:35
Kirjoittaja siipicossu
evolution kirjoitti:riippuu miten auton katsastaa, jos on ennen vuotta 91 käyttöön otettu niin katti kannattaa poistaa ennen kuin käy hakemassa suomi kilvet niin silloin auto on normaali ilman kattia.

mutta jos on tehny sen virheen että on katsastanut sen kissalle niin se pitää olla alla ja toimia koska silloin auto on vähäpäästöinen
Mulla oli -89 BMW 525 (oli tuontiauto). Siinä luki katti rekisteriotteessa MUTTA ei vähäpäästöisyyttä. Kattia ei saanut poistaa.
Katsastuksessa oli normaalit rajat pakokaasuissa ei vähäpäästöisen.
Eli riippuu mitä otteessa lukee.