Oikean pumpun osanumeroita on monta, ne ovat # 1453626 # 959F8591A2B # # 7334632 # 959F8591AA # # 1493707 # # # 1518114 # # # 1517725 # # # 1710 # # 42240210 # # # 1518114 # # . Suurin osa out of stock, availability unknown, lopuilla 0 hakutulosta.
Nyt menee jo mututuntumaksi mutta nettihaun mukaan vaihtokelpoisia osakoodeja ovat
AIRTEX 1710, out of stock kaikkialta paitsi
täältä. Kukaan tälläistä sovittanut? Hihnapyörä ja letkulähtö nyt on ainakin aivan omituisia mutta hinta olisi kohdallaan ja tuo pitäisi jonkin random nettisaitin mukaan vastata originelliä pumppua. Koodi vastaa myös yhtä Fordin omaa osanumeroa, toisaalta tuolla osanumerolla löytyy yhtä jos toista, mm. Passatin ilmansuodatin, Opel Astran pakoputkiston osa jne... Haittaako jos pumpun hihnapyörä on nuin pieni, alkaako kavitoimaan? Kellään käsitystä kuinka tuo letkulähtö sopisi? Oletan että letkulähtö on tuo kolmella pultilla ja jollain laipalla todennäköisesti kiinnitettävä härveli etupuolelle.
AIRTEX WP-1907, tällä löytyi vain pösön pumppu, joka oli aivan erilainen
FORD 1453626, ei saatavilla
FORD 1493707, ei saatavilla
FORD 7334632, ei saatavilla
FORD 9598591A2B, ei saatavilla
Eräs firma kysyi ebaysta autoni tietoja, sen jälkeen ei ole kuulunut pihaustakaan ja toinen vastasi että ovat yrittäneet Fordilta tilata oikeita pumppuja mutta eivät ole enää saaneet ja eivät tienneet saavatko koskaan osaa enää varastoon. 12v pumppuja taitavat siis kaikki olla, siltä vähän tunnustaa. Menee tuo postiaika niin pitkäksi että lienee sama hakea paikallisesta tarvikeliikkeestä 12v pumppu ja rakentaa siitä. On meinaan niin suolanen tuo käytetyn BOB:n pumpun hinta että ei jumalauta.
Minun tietääkseni Fordin Cologne V6:tta on käyttänyt Fordin lisäksi vain TVR, Reliant ja Panther. Näissä kaikissa on juuri tuo 12 tappinen versio, joka on myös V6 Fordeissa ollut 70-90 lukujen aikana.
Anon:
Kertomasi osanumero on nuiden osasaittien mukaan Cologne v6:n 4 litraisen työntötankomoottorin pumppu, jota tosiaan näköjään on käytetty myös Mazdassa:
Ford Ranger/Mazda B-Sarja
Ford Explorer/Mazda Navajo
Cross Lander 244X
Ford Aerostar
Tuo pumppu äkkiseltään näyttää tismalleen samalta kuin Sierrojen/muiden kuin BOB moottorillisten Scorpion pumppu, mutta yhteensopivuutta ei ole annettu näille autoille, sopivuus vain jenkkifordeihin. Kuten KivaMies kertoi,
noita jenkki pelien pumppuja löytää vaikka pulttijako ei ole sama.
4 litraista Colognea on saanut vain jenkkeihin, ei ole eurooppaan, taikka muuallekkaan jenkkilän ulkopuolelle myyty tietääkseni.
Eli näyttää tuo ainut Airtexin pumppu kans vähän hassulta joten taidan tilata huomenna paikallisesta liikkeestä suoraan 12v pumpun ja rakennan siitä. Taitaa olla huomattavasti helpompi ja vähemmän häsläystä. Ei tuon ekan postin mukaset ohjeet hirveen hankalilta vaikuta. En jaksa hirveästi oikeen uskoa että jossain olisi uudenkarhea laakista paikalleen ilman mitään modifikaatiota istuva pumppu.