Sivu 1/1

98 td mondeon eberi

Lähetetty: 07 Helmi 2006 11:10
Kirjoittaja Korggi
Elikkäs jotain vikaa on eberissä kun ei lähde prutkuttamaan. Testerillä ei löytynyt vikoja, hehku testattiin ja pelas, puhallinmoottori testattiiin ja pelas. Onko kellään ollut vastaavanlaista ongelmaa / onko jollain ehdotuksia mikä mahtais olla vialla? Kyseessä on kellollinen versio.

Lähetetty: 07 Helmi 2006 12:10
Kirjoittaja lassi
Saako polttoainetta?

Lähetetty: 07 Helmi 2006 14:53
Kirjoittaja Korggi
En tiedä saako polttoainetta. Pitääpi tutkia. Oli kyllä mojova hinta tuolla ohjainyksiköllä, 340 euroa. Mutta yks vika voi olla vissiin tuon lämpötilan tunnistin. Jollakin oli ollut se paskana, eli luuli että kone on jo lämmin ja ei lähteny eberi toimimaan. Sisäpuhallin pitäs vissiin lähteä sitte vasta päälle kun tietty lämpötila on saavutettu, mutta omassa autossa ainakin puhallin lähtee samantien puhaltamaan, vaikka kone olis kylmä.

Lähetetty: 07 Helmi 2006 17:43
Kirjoittaja Korggi
Nyt se sitten lähti pelaamaan kunhan pääsi kylmäksi estin. Ilmeisesti järjestelmän nollaus autto. Nyt päästiinkin seuraavaan vikaan. Ei toimi ku minuutin ja sitte sammuu liekki. Uus akkukin on eli ei pitäisi sen puolesta vikaa olla.

Lähetetty: 12 Helmi 2006 10:20
Kirjoittaja MK
Korggi kirjoitti:Nyt se sitten lähti pelaamaan kunhan pääsi kylmäksi estin. Ilmeisesti järjestelmän nollaus autto. Nyt päästiinkin seuraavaan vikaan. Ei toimi ku minuutin ja sitte sammuu liekki. Uus akkukin on eli ei pitäisi sen puolesta vikaa olla.
Kiertovesipumppu kaput?

Lähetetty: 12 Helmi 2006 11:46
Kirjoittaja lassi
Liekin varmistimen lasi nokinen tai ei saa löpöä ja tai hehku sökö..

98 td montikka myös

Lähetetty: 13 Helmi 2006 07:36
Kirjoittaja juster77
minulla on kanssa ollut koko talven ongelmia,tai siis tarkemmin ei ole kertaakaa vielä lämmittimestä ollut hyötyä.
liekkivahti ja hehkutulppa on vaihdettu,polttoaineputki uusittu vieläkään ei pelaa, epäilen itse lämpötila anturia,tuntuu että ei oikeen lämmittimellä ole tietoa lämpötilasta.
onko anturi itse lämmittimen kyljessä oleva vai onko Vm.98 ulkolämpötilan haistelija?
lämmitin kyllä yrittää käymään ,mutta loppuu lyhyeen,aivan kuin se luulisi että moottoti on jo lämmennyt.

Lähetetty: 16 Helmi 2006 06:34
Kirjoittaja -Pikkis-
Itelläni oli toissa syksynä propleemia eberin kans focuksessa. Kello toimi kyllä moitteetta, mutta muutapa sitten ei tapahtunukkaan. Veinpä sitten focuksen paikalliselle fordille, niin vika löytyi hapettuneesta sulakepohjasta. Itse tutkiessani asiaa sulake näytti ehjältä ja mittarilla mitattuna sinne tuli jännite, mutta ei sitte vissiin jaksanu hypätä happettuman läpi.
Nyt se on sitte taas rikki, mutta sulake ja sulakerasia ovat kyllä ehjiä... :lol: