Sivu 1/1

Mondeo 1999 Farkku 1,8

Lähetetty: 25 Tammi 2014 22:48
Kirjoittaja pikku-ukko
Apuva tarvittaisiin keskuslukituksen kanssa, eli mistähän vikaa alkaisin hakeen.
Kuskin puoli lukittuu avaimella,mikään muu ei.Repsikan puolelta lukittuu vain etu-ovi siis taka ovet jäävät auki molemmin puolin.
Kyä ny niin v..taa ja viälä saksalainen auto :lol:

Re: Mondeo 1999 Farkku 1,8

Lähetetty: 26 Tammi 2014 20:37
Kirjoittaja KajS
Siis lukittuuko koko kuskin puoli vai vain etuovi? Ovien johdotuksia tutkimaan. Usein vanhemmiten johtojen eristeet kovettuu ja johtimet katkeaa. Huono maakontakti voi olla myös syy. Ja sitten se kuskin oven lukitusyksikkö tai mikä lieneekään suomalaiselta nimeltään.

Mitä helevetin merkitystä sillä saksalaisuudella on? Lienee Belgiassa koottu tuokin.

Re: Mondeo 1999 Farkku 1,8

Lähetetty: 26 Tammi 2014 23:59
Kirjoittaja pikku-ukko
Lukittuu vain se etuovi tai sitten jos repsikan puolelta kääntää avaimesta ni sama juttu vain se etuovi menee lukkoon

Re: Mondeo 1999 Farkku 1,8

Lähetetty: 27 Tammi 2014 01:38
Kirjoittaja tersa
Siis jos tuo vika on ollut pitkään, niin lukkojen mikrokytkimet kaput?

Re: Mondeo 1999 Farkku 1,8

Lähetetty: 27 Tammi 2014 16:39
Kirjoittaja mösjöö
Sille vois kans antaa äänen. Jos kerran keskuslukitus jotenkin ees pelaa niin. Toinen vaihtoehto on keskuslukitusboksi. Ainakin Saabeissa oli paljolti samanlaista ongelmaa, joka johtui keskuslukitusboksin juotosten kylmenemisestä, eli huonosta laadusta. Keskuslukitusboksin pitäisi sijaita vänkärin puolella, hanskalokeron takana tulipellissä. Aika ikävä paikka. En tiedä kumpi on kannattavampi tapa lähestyä ongelmaa. Itsellä samanlaista ongelmaa omassa mk2 Mondeossa. Olen oppinut elämään asian kanssa ja käytän pelkästään kaukosäädintä, sen kanssa pelaa kaikki ;)