Sivu 1/1

Mondeo M3 käy liian laihalla, pakokaasuarvot metsässä

Lähetetty: 18 Tammi 2014 14:45
Kirjoittaja hoomax
Saiskos apuja vianselvitykseen?

ELM:n mukaan vikakoodit P0171 ja P1131 (molemmat pending tilassa)
Tulpat just vaihdettu. Lambda -anturit, tulpanjohdot ja polttoainesuodatin keväällä. Koneena 1.8 bensa ja mittarissa 240 000.

Pakokaasuissa HC arvot liian korkeat, mikä tietysti myös viittaa tuohon liian laihaan ja huonoon palamiseen.
Oliskos tiedossa Jyvässeudulta pajaa, joka tekee diagnoosia muuten kuin kokeilemalla vaihtamista osa kerrallaan....

Re: Mondeo M3 käy liian laihalla, pakokaasuarvot metsässä

Lähetetty: 18 Tammi 2014 15:39
Kirjoittaja Luotijuna1
Jos Hc arvo on korkella, niin ei se kyl laihalla käy. Paljon CO arvo oli? Voitko laitaa kaikki mitaus arvot tänne?

Re: Mondeo M3 käy liian laihalla, pakokaasuarvot metsässä

Lähetetty: 18 Tammi 2014 16:10
Kirjoittaja hoomax
Empä tajunnu niitä tuolta mittaajalta erikseen pyytää, HC oli muistaakseni 150. Lamba-arvokaan ei kuulemma ollu sallituissa rajoissa.

Re: Mondeo M3 käy liian laihalla, pakokaasuarvot metsässä

Lähetetty: 18 Tammi 2014 17:12
Kirjoittaja KajS
Oisko se alipaineletku siinä moottorin etupuolella halki; saa "väärää ilmaa".

Re: Mondeo M3 käy liian laihalla, pakokaasuarvot metsässä

Lähetetty: 19 Tammi 2014 00:18
Kirjoittaja Fiestalla
hoomax kirjoitti:Empä tajunnu niitä tuolta mittaajalta erikseen pyytää, HC oli muistaakseni 150. Lamba-arvokaan ei kuulemma ollu sallituissa rajoissa.
Eikö mittauksesta saa lappua?

Re: Mondeo M3 käy liian laihalla, pakokaasuarvot metsässä

Lähetetty: 19 Tammi 2014 00:53
Kirjoittaja emax
Fiestalla kirjoitti: Eikö mittauksesta saa lappua?
Ja eikö mittaajalta saa arviota? Arvot pitäis nähdä kierroksilla ja tyhjäkäynnillä ennenkö mitää voi sanoa. kaikki vaikuttaa kaikkeen kuten sanotaan.

Re: Mondeo M3 käy liian laihalla, pakokaasuarvot metsässä

Lähetetty: 19 Helmi 2014 08:02
Kirjoittaja hoomax
Tulpat, tulpanjohdot ja etummainen lambda. Silläpä sai päästöt kohdilleen ja vikavalot sammumaan. Vein pajalle, joka ei saanut koodeja luettua. Tämän pajan kaveri vei paikalliselle Ford pajalle, jossa kuulemma löytyi vikakoodi "Muu vika" :D

Nyt loppu tosin nuo ongelmat kun lähti Mondeo seuraavalle...