Sivu 1/1

1.8TDCI huohotin muutos

Lähetetty: 30 Marras 2013 10:03
Kirjoittaja janneyvl
Terve! Aiheesta on paljon keskustelua tääläkin. Mutta jatketaan lisää..
Huohotinputket on nyt eristetty 13mm armaflexillä ja syylärin edessä viimasuoja.
Mutta kysymys kuuluukin, onko siittä jotain haittaa koneelle jos irtoittaa sen huotinputken joka menee öljytikun juureen?
Sitähän kautta se kondensiovesi pääsee öljyn sekaan.
Päästöt yms. ympäristöhaitat ei kiinnosta.
Öljypohjaan menevään putkeen vois laitta filtterin ettei pölyä mene sinne. Kun taas öljyerottimen alalähtöön oma hengittävä säiliö mihin huonotin paskat menee.
Viisaammat auttakaa :)

Re: 1.8TDCI huohotin muutos

Lähetetty: 30 Marras 2013 18:17
Kirjoittaja focst
Siihen on olemassa huohotus muutossarja fordin oma tekele ja siinä se öljyn paluu siihen tikun viereen tukitaan ja tulee muutetut letkut ja keräin kotelo..kannattaa soitaa maahantuontiin ne lähettää sieltä sen sarjan kun sopivasti osaa kehua sen huohotin järjestelmän toimintaa.. :twisted:

Re: 1.8TDCI huohotin muutos

Lähetetty: 01 Joulu 2013 11:09
Kirjoittaja janneyvl
Kiitoksia tiedosta. Enpä totakaa tiennyt :)

Re: 1.8TDCI huohotin muutos

Lähetetty: 07 Joulu 2013 16:19
Kirjoittaja Mtj70
Terve uutena clubilaisena kyselisin mitä on maksanut tämä huohotin järjestelmän letkujen muutostyö. Itse kävin paikallisessa marmoritiskillä kyselemässä ja sanoivat et heillä on kyseiset letkut asennukseen ja hinta töineen 250€. Väittivät et ei olla heillä yhteenkään asennettu kyseistä sarjaa. Eli onko joku laitattanut kyseisen muutossarjan mondeoon. Onko kyseiseen hommaan ollut joku kampanjakutsu jossain vaiheessa. Autona siis 2009 mondeo 1.8 tdci farmari.