Sivu 1/1

Fiesta RS tietoa..?

Lähetetty: 21 Marras 2013 17:27
Kirjoittaja Kepa S
Ostin naapurilta -80 luvun Ford Fiesta RS:än ja nyt tuli kamala hinku tietää mitä tekniikkaa siinä on? Onko kone 1.4 vai 1.6 litranen? 5-vaihteinen se muistaakseni on.. Minkä tyypin kone sielä on? löytyykö suurempaa konetta joka samanlainen päältä..? :roll:
Kepa

Re: Fiesta RS tietoa..?

Lähetetty: 21 Marras 2013 21:43
Kirjoittaja Kepa S
Nyt sain selvitettyä että auton vm on -88 ja kone on 1.4. Onko tähän sitten olemassa saman näköistä isompaa moottoria? Vaihtaisin kokonaan isomman myllyn :lol:

Re: Fiesta RS tietoa..?

Lähetetty: 22 Marras 2013 17:07
Kirjoittaja Krisse
Lol se Fiesta Mk2 RS on kyl asiallinen peli. Suomen maahantuojan oma lisävarusteviritys mistä maahantuoja sai sitten lukemani mukaan vähän noottiakin Fordin suunnalta et ei mistään yks.nelosesta mitään RS:ää tehdä pelkillä tarroilla ja spoilereilla.

Tavallinen 75 heppanen 1.4 se on, 1.6 Fiestat oli sitten XR2 ja ihan tehtaan tekemiä. Ja saa sinne minkä koneen vaan mut ei maksa vaivaa. Aja sillä tai osta toinen auto.

Re: Fiesta RS tietoa..?

Lähetetty: 26 Marras 2013 22:17
Kirjoittaja Kepa S
Joo.. Kyllä jo itsekkin selvittelin että on varmaan ihan levikkeillä ja tarroilla tehty joten on alkuperäinen RS :roll: Siis uudesta autosta tehty härpäke.. :oops:

Re: Fiesta RS tietoa..?

Lähetetty: 07 Joulu 2013 16:24
Kirjoittaja Kepa S
Nyt fiastaan ostettu uusi akku ja päästy ajamaan. Kyllä se kulkupuoli on ihan riittävä :roll: Ajattelin että on vähän tehoton tuolla konella mutta hyvin tuo 800kg painava auto liikkuu 75hv:lla! Nyt vaan auto kuntoon ja odottamaan kesää.. Myyjä antoi mulle katsastuksen vikalapun 8) Viat katsastukseen on etukierrejousi poikki, helmapelleissä takaosassa on tulitikkuaskin kokoiset reijät.. Lisäksi valokatkaisija temppuilee, valot ei mene aina päälle. Kiva mukavan näköinen pikku auto!

Re: Fiesta RS tietoa..?

Lähetetty: 07 Joulu 2013 16:45
Kirjoittaja pasleh
Pikkuvikoja siis.

1.6cvh vaihtuu sinne ihan suoraan, zeteccikään ei sen isompia jumppia vaadi, jos laittaa kaasareilla.

Mutta kevyt koppahan se on, pärjäähän sillä noinkin.

Pasi