Sivu 1/1

-97 v6 Mondeon

Lähetetty: 27 Tammi 2006 19:56
Kirjoittaja anyr78
Katsastuksen jarrupenkissä pamahti toinen taka jarruputki.
Ylimääräisiä jatkoja kun ei saa tehdä, niin nyt täytyy purkaa puoli autoa
yhden putken vuoksi, koska ABS yksikkö on hankalimmassa paikassa jarrusylinterin ja ohj.vaihteen välissä. 6 kone täyttää konehuoneen täydellisesti. Imusarjan lisäksi tuli irroitettua pakokaasun kierrätysputki pakosarjan ja imusarjan välistä. Imukanavat on paksun karstan peitossa.

Koneesta on aiemmin tulpattu kierrätys imusarjan puolelta "sokealla" laippatiivisteellä. jos koko putken poistaa niin mitä muita toimenpiteitä tarvitaan kuin tulppaukset? väliputkesta haarautuu kaksi pienenpää letkua EGR:ään. (pakokaasun painetunnistin) EGR:ään menee useampi johto... Mitä jos tunnistin ei enää saa painetta?? Meneekö "älli" sekaisin??

Kiitos asiallisista vastauksista..

Re: -97 v6 Mondeon

Lähetetty: 28 Tammi 2006 00:33
Kirjoittaja jaska74
anyr78 kirjoitti:Katsastuksen jarrupenkissä pamahti toinen taka jarruputki.
Ylimääräisiä jatkoja kun ei saa tehdä, niin nyt täytyy purkaa puoli autoa
yhden putken vuoksi, koska ABS yksikkö on hankalimmassa paikassa jarrusylinterin ja ohj.vaihteen välissä.
eikai se jarruputki yhtä puuta ole alusta loppuun?

mistä kohtaa paukahti

Re: -97 v6 Mondeon

Lähetetty: 28 Tammi 2006 11:06
Kirjoittaja siipicossu
jaska74 kirjoitti: eikai se jarruputki yhtä puuta ole alusta loppuun?

mistä kohtaa paukahti
Kyllä ne yleensä on yhtä putkea edestä taakse.

Lähetetty: 28 Tammi 2006 12:31
Kirjoittaja Mikkihiiri
kyllä sen voi jatkaa ei ole mitään järkeä koko putkea vaihtaa jossei se ole laho. olen muutamaan autoon tehny kyllä jatkon huomaamattomaan paikkaan. ei ne inssit mitään herroja ole.

Lähetetty: 28 Tammi 2006 14:10
Kirjoittaja anyr78
Anteeksi otsikon virhe... tarkoitin mondeon putkituksia.

Katsastusmiehen kanssa oli juttua jatkosta.. Niiitähän ei saisi tehdä ylimääräisiä, ja lähin piilopaikka on konehuoneen puolella. Sinne päästäkseen on purettava imusarja ja pikkuroinaa yms.. Samalla sitten vaihtaa ½m pidemmälle koko putken.