Sivu 1/1

mikähän tämä lie

Lähetetty: 17 Syys 2013 14:07
Kirjoittaja petekai
fordin varaosanumero on 89ab12a019aa.
Sytytysyksikön etuvastus?
oli tippumaisillaan heilui vapaasti. Ei varmaankaan pitäisi niin tehdä.

Sisään menee 1 johto ja maadoittanee ittensä semmosen kynnen avulla, joka sekin katkesi,kun siellä ei muita johtoja näkynyt.
Tai sitten se johto on jo tippunut sieltä.
Tarkemmin ajateltuna, eikös tästä pitäisi mennä johto sytytysyksikköön?

Tässä tuntee ittensä niin helevetin tyhmäksi ja tottahan se onkin sähkäasioissa :oops:

Re: mikähän tämä lie

Lähetetty: 17 Syys 2013 14:49
Kirjoittaja yritäedes
Se on kondensaattori, ei vastus. Siihen menee 1 johto ja maadoittaa rungon kautta, kuten sanoit.
Onko se välttämätön - on hyvä kysymys? Se kun toisissa yksilöissä on ja toisissa ei. Ehkä joku viisaampi osaa vastata tähän...
Se saattaa olla "vain" radion häiriönpoistaja, joka on puolan virtajohdosta haarautuvan piuhan päässä. (MuTu)

Re: mikähän tämä lie

Lähetetty: 19 Syys 2013 09:02
Kirjoittaja petekai
Joo, noin mulle sanottiin liikkeessäkin. Mutta netin syövereissä kieppuessani en löytänyt semmoista.
Se on saksaksi steuengefärt zundmodul ja englanniksi ignition coil resistor.
Ihmettelen. Jos nettitieto pitää paikansa, niin sehän on aikasten tärkee osa. Vissiinkin.
No ruuvaan sen takaisin tänään.

Re: mikähän tämä lie

Lähetetty: 19 Syys 2013 11:25
Kirjoittaja ynjevi
En aivan tajunnut selitystä alkutietojen määrästä johtuen mutta onko kyse vastuksesta, jota käytetään 9 voltin puolan kanssa? Startatessa puola saa sähkön vastuksen ohi eli 12 volttia ja kun kone käy, virta kulkee vastuksen kautta ja silloin tuo 9 voltin puola saa sen sille sopivan jännitteen. Eli se vastus pudottaa jännitteen oikeaksi. Menetelmällä saadaan vahvempi kipinä huonolla akulla.

Re: mikähän tämä lie

Lähetetty: 19 Syys 2013 12:40
Kirjoittaja petekai
Juurikin noin sitä aattelin noitten vierasmaalaisten juttujen takia.
Mutta ruuvasin sen äsken paikoilleen, ei mitään muutosta.

Kyseessähän siis 1,6 ruisku-riesa. (just nyt paino sanalla riesa) Otin suuttimen irti ja johdotin sen suoraan akkuun. Ylösalaisin ollessaan ruikki hyvin.
Kipinöitäkin tulee hienosti. Elikkäs kipinät ja bensa eivät kohtaa ?? Tulpat kuivat. Ruiskutin bensaa suuttimen ohi suoraa kaasariin. ei mitään.

Täytyi laittaa välillä akku latautumaan. Täytyy illalla kokeilla kaapeleilla.

Re: mikähän tämä lie

Lähetetty: 19 Syys 2013 14:52
Kirjoittaja yritäedes
Nyt kun kerroit meille muillekin, mistä autosta on kysymys, niin tuossahan on jo hukkakipinä-puola, eikö vain? Tulpanjohdot lähtee suoraan siitä? (Ja se em. palikka on tosiaan häiriönpoistaja.)
Onko sulla ollut tulpanjohdot tai puola irti? Jos on, niin onko johdot nyt varmasti oikein?

Re: mikähän tämä lie

Lähetetty: 19 Syys 2013 14:58
Kirjoittaja petekai
Tulpanjohdot irti vain tulpan päästä ja puola ei ollenkaan.
Pitihän sitä kipinää tarkistaa.

Re: mikähän tämä lie

Lähetetty: 19 Syys 2013 17:25
Kirjoittaja Krisse
Sehän on kondensaattori joten ei se kai oikein etuVASTUKSESTA sillon käy. Eiköhän sillä haeta ihan vaan joitain häiriöiden poistamisia.

Sytytyspuolen rauta (=lähinnä siis puola ja mahdollinen edis) kyllä pelaa ilman totakin, MSn'S asennuksessa en tota käyttänyt. Tietysti alkuperänen johdotus/ecu voi olla kytketty jotenkin vekkulisti ettei se suostu relestämään ilman että toi on kiinni.

Mutta jos osa kerran on tallessa niin miksei sitä sitten laittaisi kondikseen, tehoihin sillä ei kuitenkaan ole vaikutusta :-D

Re: mikähän tämä lie

Lähetetty: 19 Syys 2013 20:36
Kirjoittaja petekai
No se on siellä kiinni.
Alkuperäinen ongelmahan on se,ettei bensapumppu aina hurahda kun kääntää virrat päälle.
Yleensä sitten herännyt kun renkkaa avainta on - off joitain kertoja. Tämän forumin Autosähkö sivu 11 Sierran ominaisuus.

Tänään tosiaan ruiskittiin bensaa "kaasariin" ja suoraan pytylle. Kipinää tulee mutta ei käynnisty. Suutinkin oli irrallaan ja johdotettu akkuun
--> toimii, ainakin ylösalaisin käännettynä.

Jossain ketjussa oli lähes vastaava ongelma. Ratkaisu taisi olla suora johto virtalukosta suuttimeen.
Täytyy kokeilla huomenna sitä.

Re: mikähän tämä lie

Lähetetty: 20 Syys 2013 12:09
Kirjoittaja petekai
No nyt kokeiltu yllämainittua. Ei vaikutusta.
Mutta siinä pähkäiltyäni keksin antaa pumpulle virtaa vetokoukun pistokkeen kautta. Pumppu heräsi.
Sitten ryöstin virran takaparkista. toimii.

Saanpahan ainakin ajettua sen tietäjälle,ettei ryöstövirta jää lopulliseksi.

Re: mikähän tämä lie

Lähetetty: 20 Syys 2013 13:35
Kirjoittaja petekai
Kävin "boksin totutusajolla" kun sekin oli irti tässä viikon aikana.
Käy ja kukkuu. Nätisti käy tyhjäkäyntiä n. 600 rpm.

Ja se valosta otettu ryöstövirta toimii myös ajonestona.