Sivu 1/1
Focus ääntelee vaihteen vaihdossa
Lähetetty: 02 Syys 2013 16:27
Kirjoittaja qlizz
Focukseni (2005) on alkanut pitää klonsahtavaa, jopa hieman ruksahtavaa ääntää kun vaihdan ykköseltä kakkoselle ja vapautan kytkimen (veto on siis jo päällä). Ääni tulee vain ensimmäisellä vaihtokerralla ja silloinkin vain kun auto on ollut pitkään käymättä, esim. yön yli. Mihinkähän tämä viittaa?

Re: Focus ääntelee vaihteen vaihdossa
Lähetetty: 03 Syys 2013 10:58
Kirjoittaja KajS
Onko vaihteistossa riittävästi öljyä? Mikäli autossasi on IB5-vaihteisto (se yleisin Focuksen vaihteisto 1,6 l-koneiden yhteydessä) voit täyttää vaihteiston sopivalla vaihteistoöljyllä tarkistusreiän alareunaan asti.
Jos vaihteistolla on ajettu pitkään "kuivana" saattaa suurempi tuho olla ääntelyn syynä. Nuo vaihteistot tulee jo tehtaalta hieman vajaatäyttöisinä (ns. oikein täytetty) mutta mitään haittaa ei ole täyttää ne mainitsemaani rajaan. Nimimerkillä kolme IB5:sta ehjänä pitänyt ja tuollalailla täyttänyt.