Sivu 1/1
Ford Mondeo Mk2 säätimien valaistus
Lähetetty: 27 Elo 2013 08:24
Kirjoittaja Tonim81
Moro
Löytyiskö täältä apuja?
Auto 2000vm Mk2 mondeo st200.
Ilmastoinnin säätimien valaistus sano sopimuksen irti. Fordilta ei enää polttimoja saa.
Minkälaiset lamput (tyyppi?) tuonne ilmastoinnin säätimiin pitää olla?
Mikä on mittariston taustalamppujen tyyppi?
Minkälainen lamppu tulee tupakansytyttimen taakse?
Syksyn pimeät tulee niin pitäis saada säätimien valaistus kuntoon.
Re: Ford Mondeo Mk2 säätimien valaistus
Lähetetty: 27 Elo 2013 17:09
Kirjoittaja vilif85
Viime talvena tuon tein omaani. Polttimot oli pieniä lasikantaisia, tyyppiä en valitettavasti muista. Polttimot on kiinni muovisissa kannoissa, saa irti. Olikohan joku 1 tai 1,5W? Mutta motonetistä löytyi ja 2e maksoi pari. Neljä muistaakseni meni. Sytyttimelle meni samannäköinen hieman isompi lasikanta, olikohan 3 vai 5W? Huono on muisti kun ei enää muista mitään.
E: Tämä pätee siis lämppärin säätimiin
Re: Ford Mondeo Mk2 säätimien valaistus
Lähetetty: 31 Elo 2013 10:48
Kirjoittaja mösjöö
Semmoset missä on muovikanta ja koko kanta lähtee irti ovat "BAX"-eja. Mutta niitä pieniä lasikantaisia, joissa on metalliklipsut molemmin puolin saa myös vaikkapa motonetistä. Niitä on vaan montaa eri sorttia ja ovat tuhottoman pieniä, eli varmaan olis syytä ottaa mallikappale mukaan. Taitaa olla myös, että myydään vain pienissä erissä. 5/pussi.
Re: Ford Mondeo Mk2 säätimien valaistus
Lähetetty: 01 Syys 2013 09:15
Kirjoittaja tersa
Tupakansytyttimen valo tais olla T5-lasikanta 12V 2W osanumero 43-2520 motonetissa, kai 2 kpl pussissa. Jos on liian kirkas niin jostain voi löytää ~1W:n lampun.
Re: Ford Mondeo Mk2 säätimien valaistus
Lähetetty: 04 Syys 2013 20:38
Kirjoittaja Tonim81
No niin taas palaa valot.
Oli sitten tuossa automaatti-ilmastoinnissa vain 2kpl lamppuja.
Ei löytynyt polttimoa mistään, mutta onneksi Pohjois-Suomen sähköstä sai lamppuja missä on pitkät jalat (1€/kpl).
Alkuperäisestä lampusta sai koplattua vanhan lampun pois, jonka jälkeen sai asennettua uuden lampun ja katkaistua ylimääräisen pituuden jaloista pois.
Tuo tupakan sytytin jäi vielä vaihtamatta. Fordilla sanoivat että joissakin mondeoissa siinä on valo ja toisissa taas ei.
Pitää kattoa jos jaksaa vielä joskus tota aukoa.