Sivu 1/1
Levyt jumissa 6006 vaihtajassa
Lähetetty: 26 Elo 2013 20:08
Kirjoittaja Jagge
Ongelma on siis että Mondeon -02 soittimessa 2 cd levyä on päällekäin vaihtajan kakkospaikalla ja radio näyttää vikakoodia E3. Vein auton tänään fordin huoltoon Tampereen Vehoon ja ne räpelsi sen kanssa vähän aikaa ja tulos oli että ne ei voi tehdä sille muuta ku lähettää sen toosan Englantiin korjaukseen, hinta-arvio oli n.300 euroa! En sitte pistäny sitä korjattavaksi sinne. Olisko jollain halvempaa kikkaa saada levyt pois?
Re: Levyt jumissa 6006 vaihtajassa
Lähetetty: 27 Elo 2013 12:44
Kirjoittaja KajS
Ihan tällainen palikkavinkki: Vie se radio oikeaan autoradioasentamoon/korjaamoon. Siellä osataan avata se laite ja "pyörittää" ne levyt ulos. Merkkihuolto on harvoin audiohuolto, sori Laakkonen, Automaa ja muut alan korjaamot.
Tuo levyt jumissa oli aika yleinen pulma silloin vuonna keppi ja kivi, kun 1din soittimeen oli integroitu kolmen levyn vaihtaja, ne jumitti. Samaten esim. Panasonicin 12 levyn myllyn joutui resetoimaan pitkän kaavan mukaan, kun näyttöön tuli "hissi jumissa" viestin sisältänyt virhekoodi.