Sivu 1/1

Mondeoon tulee vettä takakonttiin

Lähetetty: 20 Elo 2013 21:19
Kirjoittaja Makee...
Ongelmana on 3 korin mondeossa veden sisään tulo :twisted:

Eli takakontin vasempaan reunaan ilmestyy kostea läntti verhoiluun josta vesi jatkaa vararenkaan koloon johon se kertyy.
Ensin luulin että kontin luukkuun menevän johdon läpivienti vuotaa mutta vesi ei tule siitä.
Vaikuttaa että vesi tulee jostain vasemman pyörän luota.
Parkkiksella raottelin verhoiluja mutta en löytänyt mitään järkevään kohtaa josta vesi tulee sisään.

Puutarhaletkulla suihkuttelin vettä ja se ei tule yläpuolelta mistään raosta.
Onko muilla ollut samaa ongelmaa? / ideoita mistä vesi pääsee sisään

Re: Mondeoon tulee vettä takakonttiin

Lähetetty: 20 Elo 2013 22:20
Kirjoittaja juhve
pistä siihen vesen sekaan vaikka fairia niin löytyy vuoto helpommin rikkoo veden pintajännityksen

Re: Mondeoon tulee vettä takakonttiin

Lähetetty: 21 Elo 2013 11:10
Kirjoittaja tersa
Takalasin tiivistekumin yläkulmat huonona?

Re: Mondeoon tulee vettä takakonttiin

Lähetetty: 21 Elo 2013 12:12
Kirjoittaja Juza
Itsellä oli juuri ostamassani stw -03 Mondeossa sama vika. Vuotokohta löytyi vasemmalta puolelta tavaratilan sivuikkunan taka-alakulmasta. Lasin liimaus oli joskus epäonnistunut (tehtaalla?) ja noin sentin alueelta sauma oli auki. Siitä vesi valui verhoilulevyä pitkin lattialle ja edelleen varapyöräkoteloon. Vuodon paikallistin laskemalla letkulla vettä lasille. Irroitin verhoilut ja veistelin pursuneen sauman pois vuotokohdasta, puhdistin pinnat hyvin ja puristin silikonimassaa tilalle. Annoin kuivua tallissa vuorokauden ja hyvin pitää vettä. (Kun irrotat takakulmaverhoilulevyä, varo rikkomasta kiinnikkeitä, ovat vähän tiukan oloisia. Muut ovatkin ruuveilla kiinni).

Re: Mondeoon tulee vettä takakonttiin

Lähetetty: 22 Elo 2013 23:57
Kirjoittaja Makee...
Täytyy siis jatkaa tutkintaa. Pitää motivoitua ja purkaa verhoilua irti. Täytyy mennä itse sisälle ja laittaa kaveri puutarhaletkun kanssa suihkimaan.
Aiemmin tutkin mielellään tälläisiä "pikku juttuja" mutta nykyään motivaatio auton fixailuun on kadonnut täysin

Re: Mondeoon tulee vettä takakonttiin

Lähetetty: 18 Syys 2013 22:08
Kirjoittaja Makee...
Suihkuttelin puutarhaletkulla vettä auton taka osassa "joka kohtaan ja joka kulmasta". Kaveri oli katsomassa kontissa että mistä vesi tulee, mutta sisälle ei tullu vettä mistään :roll:

Totesin että vuotakoon en ala stressata enää. Talvi on tulossa ja silloin ei vett ätule :lol:

Re: Mondeoon tulee vettä takakonttiin

Lähetetty: 18 Syys 2013 22:11
Kirjoittaja Sierra2.3-16v
Mulla tuli kolmoskopan sedaniin vesi takaluukkuun nimenomaan siitä johdon läpivientikumista, tiivistin sen butyylimassalla ja lakkas peräkontti kastumasta.

Re: Mondeoon tulee vettä takakonttiin

Lähetetty: 24 Syys 2013 19:41
Kirjoittaja Makee...
Johdon läpivienti on tiivistetty ensimmäisenä. Koska sitä minäkin epäilin syylliseksi