Sivu 1/1

Mistä polttoainetankin pannat?

Lähetetty: 21 Heinä 2013 09:38
Kirjoittaja eriC60
Olen uusi foorumilla. Ajattelin josko täältä löytyisi vihjettä pulmaan. Ostin viime viikolla ensimmäisen Transittini ( toisen Fordini, eka oli mk1 Escort joskus vuonna kivi ja kilpi. Se on vm -95 pätkä ja matala. Ajellessa kotiin katosi jarrut taajamanopeudessa. Ilmeisesti jarrupääsylinteri on kosahtanut, nestettä ei mene eikä lammikoita ilmesty alle. Mutta sitten varsinaiseen pulmaan.
Olimme toissa päivänä lähdössä mustikkaan kolmestaan ja tankkasin lähtiessä tankin piripintaan täyteen. Pois tullessa ajattelin ajella pienenpää, sorapintaista tietä takas. Ehdin ajaa vain muutaman kilometrin kun auton alta kuului melkoinen rymäys ja sen jälkeen raahausääni. Pysäytin nopsaan ja menin tutkimaan mikä oli vikana. No polttoainetankkihan se roikkui takapäästään maassa. Siinä meni tovi jos toinenkin ennen kuin saimme liinan tilalle pitelemään tankkia.

Nyt pitää uusia molemmat pannat. Onko vihjettä mistä saa? Hajottamolta ei kannata kysellä, ne lienevät kuitenkin sen verran jo valmiiksi pehmeitä ettei ole mitään järkeä lähteä punomaan niitä alle. Toisaalta se pitkä kierre ei liene enää kunnossa.
Saako tarvikkeena?
Mitä maksaa merkkiliikkeessä?
Onko kukaan tehnyt itse? Jos, oisko vinkkiä..?

Re: Mistä polttoainetankin pannat?

Lähetetty: 21 Heinä 2013 11:12
Kirjoittaja taky
eriC60 kirjoitti: Nyt pitää uusia molemmat pannat. Onko vihjettä mistä saa? Onko kukaan tehnyt itse? Jos, oisko vinkkiä..?
"Surrikiskosta"/pakkauspannoista noita on joskus muihin autoihin on tullut tehtyä. Sitä leveämpää mallia niin toimii hyvin monta vuotta.

Re: Mistä polttoainetankin pannat?

Lähetetty: 21 Heinä 2013 11:38
Kirjoittaja m4ketech
Joskus tein reikäraudasta väliaikasen, mutta purkuautoista löytyy myös hyviä ja huonoja. Sen kun teräsharjalla harjaa ja maalaa vaikka kiveniskumaalilla niin kestää.

http://www.varaosahaku.fi/?link=list&gg ... =106102104 Ei ole ainakaan hinnoilla pilattu.

http://www.hepetrading.fi/fi/Kaikki+tuo ... it%20panta Näyttäisi vain -91 vuosimalliin asti, mutta mitähän tossa tankissa muuttui vuonna 91/92...

Re: Mistä polttoainetankin pannat?

Lähetetty: 03 Elo 2013 00:46
Kirjoittaja Tessu
Jes jollei muuta löydy niin reikänauhaa on monenmoista,myöskin rosterista sillä kestääkin sitten pitempään kasassa kuin kokoauto heh!

Re: Mistä polttoainetankin pannat?

Lähetetty: 03 Elo 2013 14:18
Kirjoittaja Eeska91
Meillä päi tässä taannoin vanhempi mies pauttiarallaa 70v tuli valittamaa ku orkkispannat ei kestä että neljännet menossa jo. Poikain kanssa tutkittiin yhdessä tuumin alettiin ettiin peltiä ja ainoa mikä tuli vastaan oli 2mm rosteri pelti. Siitä tehtiin pannat tankkiin (yht 3kpl) ja oli isäntä tyytyväinen. Eli pellistäki voi tehä jos on kirurgin kädet.