Focus 2000 1.6 rekisterikilven valo

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
mikaf
Viestit: 13
Liittynyt: 16 Tammi 2013 21:57

Focus 2000 1.6 rekisterikilven valo

Viesti Kirjoittaja mikaf »

Moi!

Löysin keskusteluja aiheesta mutta en vastausta seuraavaan kysymykseen, katsastus lähentelee ja pitäisi saada rekkarikilven valot toimimaan, eivät ole toimineet koko omana aikanani. Availin molemmat kotelot ja toisessa oli selkeästi polttimo kärähtänyt, johdot paikallaan, toisen kun avasi niin oli tyhjää täynnä ja siellä oli yhteensä 3 johtoa, maa ja 2x joku? Pystyykö joku osaavampi kertomaan miksi johtoja on 2? Alla kuva tilanteesta

http://friman.dy.fi/pic/kilpivalon_johdot.jpg

Aioin hakea motonetistä suoraan tuon "kilpivalo" -nimellä kulkevan osan joka maksaa huikeat 29€ kun lähialueen romuttamoilta niitä ei löydy, mutta haluaisin ensin tietää miten se tulee noihin johtoihin kiinni :) Toinenkaan valo ei pala kun valot päällä, olisiko mitään käsitystä mistä johtuisi?

Kiitos jo etukäteen vastauksista.

-Mika
yritäedes
Viestit: 2444
Liittynyt: 02 Marras 2010 21:30

Re: Focus 2000 1.6 rekisterikilven valo

Viesti Kirjoittaja yritäedes »

Johtoja on toisella puolella kaksi (ja maa kolmas), koska molemmat liitetään valon + - liittimelle, josta toinen haaroittuu toiselle valolle. Kun johdot on poikki, ei toinenkaan valo siis pala.
Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2009
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
mikaf
Viestit: 13
Liittynyt: 16 Tammi 2013 21:57

Re: Focus 2000 1.6 rekisterikilven valo

Viesti Kirjoittaja mikaf »

yritäedes kirjoitti:Johtoja on toisella puolella kaksi (ja maa kolmas), koska molemmat liitetään valon + - liittimelle, josta toinen haaroittuu toiselle valolle. Kun johdot on poikki, ei toinenkaan valo siis pala.
Kiitos pikaisesta vastauksesta! Näin ajattelinkin, mutta hyvä että varmistui! Käyn ostamassa tuohon tuon "kilpivalon" ja koitan saadan johrot paikalleen, katsotaan miten käy :)

-Mika
Vastaa Viestiin