Sivu 1/1
MK1 Focus: ilmastoinnin kompuran hihnapyörä jumissa
Lähetetty: 15 Touko 2013 19:21
Kirjoittaja chevy55
Rouvan Focuksesta meni tänään ajossa ilmastoinnin kompura tai kytkin totaalisen jumiin.
Savu vain nousi hihnasta kun kompuran pyörä lopetti pyörimisen.
Tuumailin, että onko tuo hihnapyörä tai pikemminkin sen laakerit silloin paskana, eikös sen pitäisi pyöriä vapaana silloin kun ilmastointi ei ole kytkettynä?
Onko tuo pelkkä hihnapyörä vaihdettavissa vai onko se kiinteä osa kompuraa?
Tuollahan ei voi nyt ajaakaan lainkaan ennenkuin hihnapyörän saa pyörimään jollain konstilla..
Re: MK1 Focus: ilmastoinnin kompuran hihnapyörä jumissa
Lähetetty: 15 Touko 2013 20:35
Kirjoittaja chevy55
Taas tuli vietettyä hetki auton alla. Kompuran sain pyörimään kun sitä kytkinlevyn ja vipuvarren avulla vääntelin, hihnapyörä on totaalisen jumissa. Kompurassakin tuntuu tosi jäykkä kohta pyöritellessä. Ehkä ne vain tuli yhdessä elonsa päätepisteeseen.
Kaipa tuon joutuu vaihtamaan koko hemmetin paketin.
Re: MK1 Focus: ilmastoinnin kompuran hihnapyörä jumissa
Lähetetty: 15 Touko 2013 20:39
Kirjoittaja chevy55
Sellainen asia tuli mieleen, että jos hankkisi lyhyemmän moniurahihnan, joka jää käymättä ilmastoinnin hihnapyörällä, niin autoahan voisi uutta kompuraa odotellessa ajaa.
Onko kenelläkään aavistusta, minkä pituinen hihna tulisi etsiä? Alkuperäinenhän näyttäisi olevan 2100mm.
Moottori on siis Zetec 2.0
Re: MK1 Focus: ilmastoinnin kompuran hihnapyörä jumissa
Lähetetty: 16 Touko 2013 06:50
Kirjoittaja mösjöö
Ihan mätänetin sivuilta löyty ainakin 1,8 koneeseen 1973mm. Ja ilmastoinnin kanssa toi sama 2100mm.
Re: MK1 Focus: ilmastoinnin kompuran hihnapyörä jumissa
Lähetetty: 16 Touko 2013 23:17
Kirjoittaja chevy55
Sieltähän se lyhyempi hihna löytyi motonetistä. Vaihto oli nopea homma, varsinkin kun sattui olemaan Focuksen Haynes korjaamokirja sähköisessä muodossa koneella.. Näki äkkiä, kuinka hihnan tulee kulkea. Unohtui muuten helpolla, kun vanhan hihnan oli poistanut ja aluksi tulikin ihmeteltyä, että miten hitossa sen koko hihnan saa mahtumaan sinne pyörähässäkkään kun oli puolen metrin lenkki löysää ja kaikki olevinaan jo paikoillaan

Nyt pääsee rouva taas ajelemaan ennenkuin vaihtokompuran saa hankittua.