Sivu 1/1
Mondeon nykiminen!
Lähetetty: 04 Maalis 2013 19:42
Kirjoittaja 82305251
Tätäkin aihetta on sivuttu varmaan monta kertaa mutta kysytään nyt taas uudestaan viisaammilta. Eli kyseessä -03 1,8 mondeo. ALkoi tuossa syksyllä nykimään varsinkin matalilla kierroksilla kiihdyttäessä. Vaihdoin tulpat ja johdot mikä auttoi vähäksi aikaa. Nyt saattaa nykiminen alkaa kesken ajon. Pitääkö puola vielä vaihtaa ja onko siitä hyötyä. Esim tänä aamuna Helsingissä oli 23 astetta pakkasta ja käyntiinlähtö oli todella hiuskarvan varassa. Minun käsityksen mukaan ja mitä noita muita autoja on ollut se ei ole kova pakkanen vielä ehjälle autolle. Nykiminen on sellaista kausiluontoista että välillä menee parikin päivää ettei ole ongelmia ja sitten taas se alkaa. Mainittakoon vielä että johdot ja tulpat on parasta FoMoCo laatua eli niissä en ole pihistellyt. Jos puolan vaihto ei auta niin mikä sitten neuvoksi ja muutenkin tulee kalliiksi alkaa osa kerrallaan vaihtaa noita nippeleitä:(
Re: Mondeon nykiminen!
Lähetetty: 05 Maalis 2013 07:25
Kirjoittaja MikkoIlari
Kuulostaa vähän samalta mitä minulla oli -02 Mondeossa. Mulla nykiminen ilmeni pienillä kierroksilla sekä kiihdytettäessä. Vein sen autokorjaamo Partneriin Konalaan
http://www.autopartner.fi/ ja siellä tutkittiin ja soitettiin, että kansi on mennyt ja korjaus maksaa 2000€. Kyseli vielä varulta, millon hihna vaihdettu, johon totesin ettei siinä ole hihnaa. Sitten kysyin, ettei vaan vika ole puolassa kun siihen viittasi googletukseni. Sanoi, ettei ole. Kahden tunnin päästä soittivat ja sanoivat, että puola on rikki ja sen vaihtamisella vika korjaantui.
Re: Mondeon nykiminen!
Lähetetty: 05 Maalis 2013 13:12
Kirjoittaja mösjöö
Aika kovaa arpomista on ollu jos on lonkalta heitetty, että kansi on niin rikki, että pitää uutta laittaa

Re: Mondeon nykiminen!
Lähetetty: 05 Maalis 2013 14:04
Kirjoittaja 82305251
Noniin! Puola vaihdettu ja tuntuu pelaavan. Ostin Motonetistä boschin puolan ja asensin sen paikoilleen. Alkuperäisiä puolia näyttäisi olevan kolmea sorttia ja minulla oli sellainen että boschin kaavion mukaan johdot menisi eri järjestyksessä uudelle puolajakajalle. No siinä kävi sitten niin että nelos sylinterin johto on liian lyhyt (alkuperäisosa)!! Rupes vituttamaan niin paljon että laitoin sen eri kaavion mukaan ja hyvin toimii. Eli kysymys kuuluu! Miten auto voi toimia ja hajottaako kyseinen toimenpide esim joitain muita osia. Eli 1 ja 4 sylinteri vaihtoivat paikkaa. Kellään tietoa?
Re: Mondeon nykiminen!
Lähetetty: 05 Maalis 2013 14:14
Kirjoittaja yritäedes
Se on ns. hukkakipinäpuola, jossa tulpat 1+4 ja toisaalta 2+3 saavat kipinän samaan aikaan, joista toinen menee "hukkaan", koska vain toisessa sylinterissä on puristus/työtahti menossa, vaikka molemmat männät ovatkin ylhäällä. Siksi 1-4 ja 2-3 voi vaihtaa keskenään; puolajakaja ei erota kumpi on kumpi.
Re: Mondeon nykiminen!
Lähetetty: 05 Maalis 2013 14:32
Kirjoittaja 82305251
Kiitos tiedosta! Eli voin jatkaa huoletta ajamista.