Sivu 1/1

Mondeo TDCi 04-07 Turbon käyttölaiteongelmat (P132 / P179)

Lähetetty: 15 Tammi 2013 12:48
Kirjoittaja bluri
Jos kohtaatte näitä vikakoodeja ja satutte erehtyä käyttämään Ford-korjaamoa, tarjoavat yleensä turbon vaihtoa hintaan hitosti (esimerkkitapaus 2400e..).
Käyttölaite on sähköinen Hellan valmistama kampe turbon kyljessä, johon tulee kiinni turbon siipiä ohjaava varsi. On yleistä että ajan myötä sisällä olevat johdinsillat väsyvät, ne voidaan kyllä korjata rapsuttamalla alumiinisillat pois ja juottamalla vaikka johdonpätkä tilalle, mutta ei yleensä kestä loppuelämää.
Esimerkkikuva väsyneestä johdinsillasta: https://www.dropbox.com/s/t31pyafrrixzddg/12040050.jpg
Ylin oikealla näytti olevan kiinni, mutta yleismittarin kanssa huomasi pätkivän, ja aivan pienellä voimalla siirtyikin pois paikaltaan.

Omassani kesti korjauksen jälkeen aina puoli vuotta, kahdesti tehtynä, joten päätin tilata täysin uudistetun briteistä. Eivätkä oo korjattavissa ihan sunnuntaijuottajalla, koska osat on todella pieniä!

http://stores.ebay.co.uk/fordautospares kauppa näitä hoitaa, suosittelen. Nopea sekä ystävällinen palvelu!

Yksinkertainen vaihtaa (klipsi irti varren ja kääntömoottorin välistä, kolme pulttia irti ja uusi tilalle).

Nämä Mondeot kun alkaa tulla siihen ikään että näitä menee (joissain kestää 100tkm, joissain 300tkm, omassani oli kestänyt 155tkm), niin ajattelin tehdä tällaisen topicin, jotta ihmisten elämä helpottuisi :)

Vikakuvaus omassani: Kylmänä toimi ok vaikka 300km, kunhan et pysähtynyt ja sammuttanut. Uudelleenkäynnistyksessä alkaa hehkun valo vilkkumaan ja vikakoodi P132 tai P179 (p132b p179a), riippuen laitteen kunnosta. Käyttölaite kun on turbossa ihan fyysisesti kiinni, on se varsin kovien lämpörasituksien alaisena, jolloin sähkö ei tietysti lämpimässä boksissa kulje niin helposti, kuin viileässä. Alkaa ilmestyä pikkuhiljaan ja pahenee yleensä ajan myötä.