Sivu 1/1

Diesel sierra

Lähetetty: 12 Tammi 2006 11:19
Kirjoittaja Amppa
Pitäisi hommata halpa dieseli kakkosautoksi ja tiedossa olisi yksi sierra 2,3 diesel koneella vm-90. Minkälaisia noi 2,3 vaparit ovat kestävyydeltään? Sen tiedän että mikään raketti se ei ole... Mitenkäs kulutus? Kannattaako tuommoista sierraa edes ajatellakkaan kun autolla pitäisi sellaiset 50tkm vuodessa ajella ja budjetti ei salli uudempia autoja ostella. Tahtois kyllä foordeissa pysyä mutta toisena vaihtoehtona tulee noi diesel volkkarit (golf, jetta...) Onkos porukalla mielipiteitä?

Lähetetty: 12 Tammi 2006 11:32
Kirjoittaja janzamar
kyllähän noi volkkarit menee hajuilla sierraan verrattuna..
jos dieseleitä vertaa ja muutenkin.
sierrassa vähän mukavampi matkustaa kuitenkin.

Lähetetty: 12 Tammi 2006 12:41
Kirjoittaja jype
hommaat jonkun takapotku pick upin halpa vero ja kulutus on paljon pienempi kun nelivetosessa tai hiacessa.

Lähetetty: 12 Tammi 2006 14:41
Kirjoittaja lalli69
jype kirjoitti:hommaat jonkun takapotku pick upin halpa vero ja kulutus on paljon pienempi kun nelivetosessa tai hiacessa.
Hyvä idea!! :wink:

Lähetetty: 12 Tammi 2006 15:55
Kirjoittaja s.o.h.c
lalli69 kirjoitti: Hyvä idea!! :wink:
Ei kai täälä autoilu osiossa vaan kauppaa käydä? ;)

Lähetetty: 12 Tammi 2006 20:07
Kirjoittaja Bootsi
s.o.h.c kirjoitti: Ei kai täälä autoilu osiossa vaan kauppaa käydä? ;)
Kyllä Adminit saa.. :wink:

Lähetetty: 12 Tammi 2006 21:01
Kirjoittaja lalli69
A.S.E.*







*Aseman Suoma Etu :wink:

Lähetetty: 13 Tammi 2006 11:07
Kirjoittaja Amppa
Täällähän on keskustelua syntynyt :lol: . Pick up ei oikein käy kun tarviisi niitä takapenkkejäkin välillä. Eikö kellään ole tarkempaa tietoa tuosta kulutuksesta? Autotalli.comin mukaan menis jopa 4 litralla maantiellä 100km... Jotenkin tuntuu pieneltä. Googlellakaan en ole muuta tietoa tuosta koneesta löytäny. ( tai sit mä vaan en osaa :oops: )

Lähetetty: 13 Tammi 2006 11:11
Kirjoittaja lalli69
4 litraa kuulostaa turhan optimistiselta lukemalta.
5-6 litraa on varmaan lähempänä totuutta.
Laiskahan toi 2,3 on, mutta kestävyydeltään ikuinen (Vaikka onkin Peugeotin kone) kunhan huoltaa silloin tällöin.

Re: Diesel sierra

Lähetetty: 17 Tammi 2006 23:09
Kirjoittaja korgie
Amppa kirjoitti:Kannattaako tuommoista sierraa edes ajatellakkaan kun autolla pitäisi sellaiset 50tkm vuodessa ajella ja budjetti ei salli uudempia autoja ostella.
IMHO jos on budjettia ajaa vanhalla autolla se 50tkm vuodessa niin kyllä silloin pitäisi olla myös budjettia harkita hiukan uudempaa menopeliä. Kokemus on osoittanut, että ellei autoa itse huolla, tulee vanhalla autolla ajaminen ihan yhtä kalliiksi kuin uudemmalla. Nojoo, se mun "vanha auto" oli toki bensiinikäyttöinen, vaan eipä tuollaista >10v diesel-henkilöautoa ihan äkikseltään (ainakaan Suomesta) löydy kohtuukilometreillä. Niin, kyllähän ne diesel-koneet kestää, mutta ihan yhtälailla ne kilometrit rassaa kaikkea auton muuta tekniikkaa kuin bensiinikäyttöisissäkin autoissa.

Tietysti jos itse tykkää touhuta "kannen alla" niin sitten vanha auto voi olla kustannustehokkuudeltaan hyvinkin kannattava valinta.

Lähetetty: 22 Tammi 2006 00:03
Kirjoittaja vilkki
No pitää kai vastata kun on tullut testattua.

Mulla on sierra että golf, dieseleitä molemmat. Sierra on 1,8td ja golffi 1,9td. Sierran kulutus on 6,8, golffi 5,0 per 100km, vaihtelevaa ajoa enempi kuitenkin maantietä. Kilsoja tulee sierraan 50tkm, golffiin 30tkm vuodessa.

Golffi on painavampi kuin sierra. Verot on siis samat. Golffi on valitettavasti tukevampi ajaa maantiellä. Etuvetoinen, vaikuttaako, en tiedä. Sen tiedän että sierrassa on paskat iskarit ja puslat kanssa.

Sierra on huono käynnistää -15 alaspäin, golffi -25.

Se että kannataako ostaa noille kilometreille yli 10 vuotta vanha, paljon ajettu auto pitäis unohtaa. Ei sellasta tee kukaan täysjärkinen. Tämä on kai harrasteautopalsta joten olettaisin että kirjoittajalla pysyy ainakin tuhti rahanippu kädessä kun sitä ojentaa korjaamon kassaan. Eli aina niistä löytyy jotain laitettavaa. Mä olen aina päässy liikenteeseen. Sierran osia on tallissa sen verran että niiden suhteen olen omavarainen, golffissa ei ole muuta ollut kuin öljynvaihtoja. Eli siihen on varauduttava että jotain pientä tai suurta tulee eteen. Ja olen ajanut bensa sierrallakin yli 300tkm ilman että olisin suuremmin joutunut jalkamieheksi, joten miksei dieselit sitä kestäisi. Mun käytössä on ollut diesel sierroja joilla on ajettu 300tkm ja 450tkm kun olen ne ostanut. Tuosta viimeisestä sitä ei edes ulospäin huomaa.

Kestävämpi on mun käsitääkseni tuo 2,3. Kaikenmoista huhua liikkuu noista 1,8td vioista, mutta ei ole mulla tullut vastaan. Fordilta löytyy varmasti ripeämpiäkin malleja jos se on tarkoituksena. Eli ei ne mitään tykkejä ole, mutta ei tarvitse kotoa aikaisemmin lähteä ehtiäkseen perille.

Nämä jutut siis on mun henk.koht. kokemuksia, en tiedä miten muilla on asiat.