Sivu 1/1
Joku sähkö boksi...
Lähetetty: 11 Tammi 2006 21:00
Kirjoittaja suklaa-auto
Osaisko joku viisammista kertoa että mikä musta laatikko tossa varapyörä kotelon alla on, mitä sillä tekee

Re: Joku sähkö boksi...
Lähetetty: 11 Tammi 2006 21:30
Kirjoittaja Bootsi
suklaa-auto kirjoitti:Osaisko joku viisammista kertoa että mikä musta laatikko tossa varapyörä kotelon alla on, mitä sillä tekee

Se on induktio kytkin.
Kolari tilanteessa (ja joskus muutenkin) se katkaisee virrat bensapumpulta, ja näin estää mahdolliset bensavuodot--> tulipalon jos bensaputki menee poikki ja virta jää päälle.
Joskus nykäisy esim. hinattaessa saattaa "laukaista" tuon kytkimen, ja silloin täytyy käydä painamassa se takaisin päälle, jotta homma toimis.
Edit: Ilmeisesti tarkoitit boksia joka on varapyöräkotelossa sisällä, vararenkaan alla?
Jos boxi on auton alla varapyöräkotelon pohjassa.. se on bensapumppu+suodatin.
Lähetetty: 11 Tammi 2006 21:38
Kirjoittaja suklaa-auto
mut toi pensan syötön katkaisija on etu lokasuojassa toisin kuin sierrassa varapyörä kotelon sisällä, toi musta laatikko on varapyörä kotelon alla ulkopuolella
Lähetetty: 11 Tammi 2006 21:45
Kirjoittaja Sultzi
Olisit vaikkapa maininnut että kyse oli tuosta motukasta.
Lähetetty: 11 Tammi 2006 21:49
Kirjoittaja suklaa-auto
niin no. sehän lukee tossa alhaala mikä auto on, olisin maininnu jos eri auto kyseessä
Lähetetty: 11 Tammi 2006 22:51
Kirjoittaja Monteonisti
Taitaa olla pensahöyryjen kerääjä ja aktiivihiilisuodatin? 8)