Sivu 1/1

Escortin takapyöränlaakerista

Lähetetty: 15 Marras 2012 19:27
Kirjoittaja Billie
Vaihdoin mk5 escorttiin takapyörän laakerin, tein testilenkin ja annoin kurveissa kunnolla kenkää jotta kuulen uliseeko vielä. Äänet hävisi mutta tallissa koitin jarrurumpua niin oli hieman lämmennyt, toinen puoli oli aivan kylmä, jarrun ei ainakaan pitäisi laahata.
Kiristinköhän laakerin mahdollisesti liian tiukkaan ja lämpeni sen takia? Momenttihan on 260nm ja en pystynyt sitä IKH:n momenttiavaimella kiristämään ohjetiukkuuteen koska siinä akselin päässä oli vasenkätinen kierre ni eihän se avain sunkaan toistappäi toiminut. Jouduin siis näppituntumalla kiristämään.

Tiesin jo ennestään koska oon uudempaan escortttin vaihtanut takalaakereita että puolen metrin jatkovarrellisella momenttiavaimella saa vääntää aivan tosissaan ennen kuin naksahtaa niin otin nyt varmuuden vuoksi metrisen varren ja sillä varovasti kiristin.

Kelllään muulla tämmöstä koskaan käynyt?

Re: Escortin takapyöränlaakerista

Lähetetty: 16 Marras 2012 20:39
Kirjoittaja choesos
en usko että on laakeri niin paljoa lämmennyt mie toisen merkkises autos kirin ne laakerit kunnolla tiukkaan olin itse viel pääl ei kyl ollut metristä jatkoa. mut kannattaa katsoa että laahaako jarru pyöräytä rumpua jos kuuluu laahaus ääntä sit ottaa vähän kiini?

Re: Escortin takapyöränlaakerista

Lähetetty: 17 Marras 2012 14:52
Kirjoittaja rangleri
Tässä tapauksessa sen napamutterin kiristäminen ei vaikuta laakerivälykseen (paitsi jos ne ulkokehät eivät ole menneet täysin pohjaan).

Re: Escortin takapyöränlaakerista

Lähetetty: 17 Marras 2012 20:00
Kirjoittaja Billie
välystä ei ole milliäkään kun pyörää heiluttaa, se laakeri alko ulvomaan aivan saatanasti kun löysäsin mutteria ja kiristin uudestaan mutta en niin tiukkaan kuin aiemmin. kun pyörää pyörittää nyt niin nyt kinnaa kyllä laakeri vastaan eli motonetin laakeri kesti hurjat 80km!!! maanantaina tilaan fordilta laakerit molemmin puolin, ehkä uudet tarvikerummut mallia trw tai jtn. ei tämmösien paskojen kanssa jaksaa kyllää montaa kertaa tusailla.

ja ulkokehät naputtelin kyllä mielestäni aivan niin pohjaan kun vaan sai. en tie sitte mikä meni vituiks, joko todella huonolaatunen laakeri tai sitte mun käsis oli jtn vikaa, monta laakeria ennenkin jo kumminki vaihdellu.

jos jarru laahaa niin ei sillon pitäis kyllä semmosta ulvontaa kuulua hyttiin.

Re: Escortin takapyöränlaakerista

Lähetetty: 17 Marras 2012 20:06
Kirjoittaja Sierra2.3-16v
Kysäseppä sattuisko voortilaisissa uusissa rummuissa olemaan laakerit valmiina, kaverin focukseen haettiin uudet rummut orkkis ford-osat, ja niissä oli laakerit valmiina, tarkkaa hintaa en muista, mutta yllätyin halpuudesta, vallankin kun pelkät laakerit ei olleet mitkään halvat.. Olisko voinut olla niin, että uus rumpu joka sisälsi laakerit, oli 30e kalliimpi kuin pelkkä laakeri?

Re: Escortin takapyöränlaakerista

Lähetetty: 17 Marras 2012 20:30
Kirjoittaja Billie
joo sen verran mä tiedän että fordin laakerit taakse yhdelle puolelle maksaa 80e että rummun hintaa en lähde edes arvuutteleen.

Re: Escortin takapyöränlaakerista

Lähetetty: 18 Marras 2012 00:11
Kirjoittaja Sierra2.3-16v
Nokun mielikuva mulla just, että laakerit ois olleet 80e, mutta rumpu laakereilla varustettuna 110e.
Ja kun rummutkin oli vaihtokunnossa, niin oli aika järkevä ostaa ne tollasena pakettina.

Re: Escortin takapyöränlaakerista

Lähetetty: 23 Marras 2012 04:43
Kirjoittaja Tessu
Motonet Suomen suurin työllistäjä,näköjään ainakin autoalalla heeh!

Re: Escortin takapyöränlaakerista

Lähetetty: 23 Marras 2012 21:49
Kirjoittaja Billie
tilasin osasilta skf:n laakerit ja rummut molemmin puolin. meinas päästä nauru kun huomasin että toisella puolella jossa oli vielä alkuperäiset laakerit niin niissä oli täysin sama numerosarja ja teksti skf kuin niissä laakereissa mitkä ostin. maksoin siis laakereista 70e ja fordi ois pyytäny 80e kappaleelta!

no vaihdoin kumminkin kaikki uudet kamppeet ja ulinat hävis. motonetista ei näköjään kannata ostaa kuin jtn valikoituja varaosia....

Re: Escortin takapyöränlaakerista

Lähetetty: 25 Marras 2012 19:33
Kirjoittaja Tessu
Noin on sen ostaa minkä varmasti tietää että jotain tekee tai ei ole vaaraa,en kyl ole ostanu kun Sierran etuvilkut ja niissäkin oli liikapieni reikä polttimolle,että se siitä!