Sivu 1/1

Ohc -kone

Lähetetty: 22 Elo 2012 18:29
Kirjoittaja ford494
Mitä eroa on lohkoillä kun merkki 205 ja toisessa20 lohkon kyljessä ? Kumpiko kannattaa porata virikoneeksi ? Kumpikin std kokoa ?

Re: Ohc -kone

Lähetetty: 22 Elo 2012 18:58
Kirjoittaja JyriN
Jos mä muistan oikein, niin nuo kolminumeroiset lohkot on uudempia ”sierran” lohkoja ja kaksinumeroiset vanhempia ”taunuksen” lohkoja. Uudempi parempi virikäytössä.

Re: Ohc -kone

Lähetetty: 22 Elo 2012 19:39
Kirjoittaja duckworth
ford494 kirjoitti:Mitä eroa on lohkoillä kun merkki 205 ja toisessa20 lohkon kyljessä ? Kumpiko kannattaa porata virikoneeksi ? Kumpikin std kokoa ?
Tuohon että onko STD vai jo porattu on vaikea tältä pohjalta mitään sanoa, joka tapuksessa 90,8 on 205 vakioporaus. Nyt sitten seuraa jatkokysymys, kun muut ei oo vielä ehtiny :D , minkälaista pakettia olet kasaamassa, ja mihin koppaan? Sierra, Taunus vai välikoppa..?

Re: Ohc -kone

Lähetetty: 22 Elo 2012 21:56
Kirjoittaja emax
205 kestää paremmin jos 92mm yli mennään, 94mm on hiinäjahiinä. 20 lohko ei yleensä tahdo enää pitää muotoaan 92mm jälkeen.
Vaparina ja std koossa väittäisin että ei merkittäviä käytännön eroja kestossa, olettaen että ovat muuten kunnossa.
Mutta 205 on se uudempi, kestävämpi ja katu-uskottavampi :)

Re: Ohc -kone

Lähetetty: 23 Elo 2012 17:55
Kirjoittaja ford494
duckworth kirjoitti: Tuohon että onko STD vai jo porattu on vaikea tältä pohjalta mitään sanoa, joka tapuksessa 90,8 on 205 vakioporaus. Nyt sitten seuraa jatkokysymys, kun muut ei oo vielä ehtiny :D , minkälaista pakettia olet kasaamassa, ja mihin koppaan? Sierra, Taunus vai välikoppa..?
Sierraan tulee ja vakioalakerta oli tarkoitus ja viri kansi . En ole purkanu vielä joten ei koosta tietoa. on joku camtec nokka onkohan gc 6 tai jotain lienee kuitenkin vakio nokka ?