Sivu 1/2
Paleloo!
Lähetetty: 02 Tammi 2006 14:39
Kirjoittaja Sierra666
Joo ois nyt tällainen juttu. Ei oikein tule lämmitä sisälle vaikka lämpömittari nousee 90 ja vähän ylemmäsikin. Nestettä on koneessa. Voisko toi vesipumppu olla tehoton? Ennen tuli lämmintä kun oli toinen kone keulilla. Eli vika ei ehkä oisi lämppärin kennossa???? Tai mistä näistä vehkeistä tietää. Sierra 2.0 -83 (kone -87). Vuoden jatkoja kaikille tasapuolisesti.
Lähetetty: 02 Tammi 2006 14:51
Kirjoittaja voicecoil
onko varmasti lämppärin kennolle menevät letkut oikein päin? ja onko varma ettei jossainpäin järjestelmää ole ilmaa?
Lähetetty: 02 Tammi 2006 15:03
Kirjoittaja Jaakko85
Onhan tuossa monta vaihtoehtoa.
Vesipumppu finaalissa, kierroksia korkealla pitämällä saattaa lämmintä hieman hönkästä. Ilmalukko, tuskin. Järjestelmässä tukoksia eli paskakönttejä, lämpömittarin anturi paskana ja näyttää mitä tahtoo, termari paskana. + muita mukavia vikoja, ekana kattoo sen vesipumpun huuhtelee vesitilat ja vaihtaa termarin. Jos ei sitten ala lämmintä tulemaan niin on kumma.
Lähetetty: 02 Tammi 2006 22:21
Kirjoittaja VesQ
No helpoin varmaan aloittaa siitä että on lämppärin letkut oikein päin

Lähetetty: 03 Tammi 2006 11:35
Kirjoittaja Jaakko85
VesQ kirjoitti:No helpoin varmaan aloittaa siitä että on lämppärin letkut oikein päin

No miksi ne väärinpäin olisivat ?

Lähetetty: 03 Tammi 2006 18:28
Kirjoittaja VesQ
Kyllähän kaikki on mahdollista, purinhan itsekkin kannen ohcstä auki kun viikon verran tuli tapeltua lämpöjen kanssa kun keitti ja keitti. Lopulta "viaksi" paljastui kolmen aikaan yöllä kokoamani termarikotelo. Eli termari väärinpäin 8)
Mutta näitä sattuu, ei olisi kyllä ensimmäinen tapaus jossa ei lämmintä tule sisään väärin päin olevien lämppärin letkujen takia

Lähetetty: 03 Tammi 2006 19:34
Kirjoittaja Stance
VesQ kirjoitti:
Mutta näitä sattuu, ei olisi kyllä ensimmäinen tapaus jossa ei lämmintä tule sisään väärin päin olevien lämppärin letkujen takia

Eipä ole ei..
Taunuksen kanssa onnistuu tuo sama ja ero lämmön tulon kanssa oli dramaattinen.
Lähetetty: 04 Tammi 2006 12:35
Kirjoittaja Sierra666
Ei oo väärinpäin letkut. Termari vaihdettu vuosi sitten (talvimalli). Ilmaa voi olla järjestelmässä tai en tiedä. Pitää ilmata varulta ja katsotaan mitä tapahtuu.
Lähetetty: 04 Tammi 2006 12:45
Kirjoittaja voicecoil
no mitespäin ne letkut on?mulla menee ímusarjaan ylempi letku lämppäriltä.
Lähetetty: 04 Tammi 2006 19:55
Kirjoittaja Stance
voicecoil kirjoitti:no mitespäin ne letkut on?mulla menee ímusarjaan ylempi letku lämppäriltä.
Juuri toisinpäinhän ne pitäisi olla, eli lämppäriltä ylempi vesipumpulle päin ja alempi imusarjalle.

Lähetetty: 04 Tammi 2006 20:02
Kirjoittaja Jaakko85
Stance kirjoitti:
Juuri toisinpäinhän ne pitäisi olla, eli lämppäriltä ylempi vesipumpulle päin ja alempi imusarjalle.

Näin ne mullakin menee, siis ylemmästä vesipumpulle ja alemmasta imusarjaan..

Jospa tuo oli joku huijausyritys

Lähetetty: 04 Tammi 2006 20:22
Kirjoittaja VesQ
Kuinmyös pumpulta ylempään ja alemmasta imusarjaan
Lähetetty: 05 Tammi 2006 10:37
Kirjoittaja voicecoil
Jaakko85 kirjoitti:
Näin ne mullakin menee, siis ylemmästä vesipumpulle ja alemmasta imusarjaan..

Jospa tuo oli joku huijausyritys

perkele,mullahan on sitten letkut itellä väärinpäin!!onpas outoa,mun auto on ihan lämmin..eikös se ole parempi että kennolle syötetään lämmin vesi pumpulta alempaanletkuun ettei kenno virtaa liian holosti? koetan vielä jotenkin rämpiä etten olis väärässä..
Lähetetty: 05 Tammi 2006 12:46
Kirjoittaja VesQ
Itseasiassa kun tarkemmin miettii niin kannestahan se kuumin vesi tulee ja kylmä vesi palaa pumpulle joka tuuppaa sitä taas kiertoon. Ja lämminvesihän pitäisi tulla kennon yläosaan ja kun se siellä jäähtyy niin kylmempänä painuu alas ja siitä pois
Lähetetty: 05 Tammi 2006 14:47
Kirjoittaja Jaakko85
Samakai se sille on miten päin on kunhan kapiinissa tarkenee

Lähetetty: 05 Tammi 2006 17:21
Kirjoittaja voicecoil
VesQ kirjoitti:Itseasiassa kun tarkemmin miettii niin kannestahan se kuumin vesi tulee ja kylmä vesi palaa pumpulle joka tuuppaa sitä taas kiertoon. Ja lämminvesihän pitäisi tulla kennon yläosaan ja kun se siellä jäähtyy niin kylmempänä painuu alas ja siitä pois
joo niin se kyllä taitaa ollakin,mutta eikös olis parempi että kuuma vesi nousis ylöspäin koska sillonhan se lämmittäs kennoa mahd.tehokkaasti?
Lähetetty: 09 Tammi 2006 21:12
Kirjoittaja Sierra666
Eli yläletku vesipumpulle ja alempi imusarjaan?
Lähetetty: 09 Tammi 2006 21:22
Kirjoittaja voicecoil
kyl vain.
Lähetetty: 09 Tammi 2006 21:42
Kirjoittaja Sierra666
Lähetetty: 09 Tammi 2006 21:46
Kirjoittaja voicecoil
mut on siellä jotain muutakin häikkää varmaan koska ei minun auto kylmä ole vaikka menee imusarjasta ylempään.tosin kun saan motivaatiota tarpeeks niin vaihdan ne letkut kuten niitten pitäs olla.
Lähetetty: 09 Tammi 2006 22:07
Kirjoittaja WSE
Lämppärin letkut pitää aina, joka autossa, olla niin että kennolle tulee vesi alapuolelta ja poistuu ylhäältä. Toisinpäin ei yleensä toimi missään kunnolla, jää ilmaa kennoon.
Joissakin Fordeissa (CVH, saattaa olla muissakin) on termostaattikotelossa ohivirtauskanava jonka tukkii alunperin jostain vahasta valmistettu helmi. Termostaatin juuttuessa tämä "sulake" sitten laukeaa eli helmi sulaa ja kone ei keitä. Vahinko vain että tämän jälkeen vesi kiertää koko ajan jonkin verran ja auto ei lämpene enää samalla tavalla. Korjauksena voi ostaa joko järjettömän kalliin uuden termarikotelon tai tehdä reikään jengat ja vääntää sinne pultinpätkän, jonka jälkeen "sulaketta" ei luonnollisestikaan ole mutta auto lämpenee niinkuin on tarkoituskin (mikäli termari on kunnossa).
Tiedä häntä mikä noita tarviketermareita vaivaa mutta suurin osa ostamistani on ollut täysin auki jo paljon ennen merkittyä astelukua ja auto siis kylmempi kuin pitäisi. Motorcraftien kanssa ei ole ollut ongelmia.
Lähetetty: 11 Tammi 2006 16:29
Kirjoittaja K.S.
Niin siis lämmöt nousee siellä koneen sisällä, mutta ei vesiletkuissa?
Termaria lähtisin ekana vaihtamaan..
Lähetetty: 17 Tammi 2006 09:50
Kirjoittaja Sierra666
Niin. Koneessa normaalit lämmöt mutta pirtissä ei ole lämpöä nimeksikään.
Lähetetty: 17 Tammi 2006 10:02
Kirjoittaja janzamar
käytäppä ne letkut toisinpäin..
ajelet vaikka tunnin tai puolikin ja vaihdat takaisin.
elikkä siis jos siellä kennossa on kökköä niin se saattaa lähteä
irti,sen huomaa kyllä muutamassa hetkessä jos näin on.
eli lähtee lämpenemään,ja sitten letkut takaisin oikeinpäin.
ei maksa mitään ja helppo kokeilla.
Lähetetty: 17 Tammi 2006 18:30
Kirjoittaja VV86
Mulla on kanssa noita ongelmia että saa parta kuurassa ajaa vaikka lämmöt on koneessa ihan ok.. Missäpäin se lämppärin on vois itekki kattoo miten päin ne letkut on...