Sivu 1/1

Ford Focus -00 käynnistyksessä ongelmia (Ratkaistu)

Lähetetty: 06 Heinä 2012 15:31
Kirjoittaja Belaja Smert
Moro,

Seuraavanlaista ongelmaa havaittu -00 vuosimallin Endura-diesel Focuksessa. Emäntä oli autolla liikkeellä, kun autossa syttyi laturivalo palamaan, sitten syttyivät vuorollaan abs ja turvatyynyvalot. Auto oli vielä liikkeellä kun mittaristo sammui kokonaan ja radio myös. Auto pysyi käynnissä.

Emäntä pysäytti ja sammutti auton. Kun hän yritti käynnistää uudestaan, ei virtaa tuntunut riittävän mihinkään - ei jaksanut pyörittää starttia ja mittaristokin sammui lyhyen ajan päästä. Tässä vaiheessa lähdettiin hakemaan uutta akkua, vanhan iästä ei ole mitään tietoa - ainakin 3 vuotta, todennäköisesti paljon enemmän. Parin tunnin jälkeen uusi akku saatiinkin paikalle ja ennen vaihtamista kokeiltiin startata - auto käynnistyi mutta mittaristo sammui taas lyhyen ajan päästä.

Uusi akku paikalleen ja kaikki ongelmat poistuivat. Autolla ajettiin tämän jälkeen vajaan viikon verran ilman ongelmia - käynnistyksen menivät ok ja mittaristo toimi normaalisti.

Noh, tänään olin itse liikkeellä ja yhden käynnistyksen yhteydessä kuului epänormaali ääni starttauksen yhteydessä (ikään kuin "rouhaisu") - auto kuitenkin käynnistyi, mutta laturivalo jäi palamaan joksikin aikaa kunnes sammui. Ajelin kotipihaan ja kokeilin käynnistää pihassa, ei startannut - ei edes yrittänyt pyörittää.

Virrat tulevat normaalisti päälle ja pystyin ajotietokoneen koodejakin lueskelemaan. Nyt mietityttää että lieneekö kyseessä laturin ongelma - josko se on totaalisen paskana (laakeri?) ja aiheuttaa ongelmat?

Edit: ajotietokoneesta kaivelin vikakoodin dtc 9318, tämä tullut siis nyt todennäköisesti ennen uuden akun vaihtoa (http://www.ford-club.net/foorumi/viewto ... =3&t=35778)

Re: Ford Focus -00 käynnistyksessä ongelmia

Lähetetty: 06 Heinä 2012 18:39
Kirjoittaja tepsu123
Voi toki olla laturin laakerikin, mutta koittaisin kuitenkin vaihtaa akunkengät ensin halpa tapa saada varma kontakti. Vika voi olla vain huonossa kontaktissa vaikka kenkä näyttää hyvältä ja kiristyy muuten akun napaan.

Re: Ford Focus -00 käynnistyksessä ongelmia (Ratkaistu)

Lähetetty: 29 Heinä 2012 19:35
Kirjoittaja Belaja Smert
Johdot, akkukengät ym. tutkittiin eikä mitään huolestuttavaa näkynyt. Laturin vaihdolla homma korjaantui ja fiikus on taas liikenteessä.