Sivu 1/1

Focus - ajovalot ja radio pimeänä

Lähetetty: 31 Maalis 2012 12:08
Kirjoittaja ollkank
Minulla on Focus vm. 2002 1.6, ghia, sedan. Viime syksystä lähtien auto on seissyt muutaman 1-2 kuukauden ajanjakson käyttämättä, koska olen ollut ulkomailla. Autossa oli häikkää toisen etuvalon (lyhyt valo) kanssa, välillä se toimi, välillä ei. Nyt auto oli seissyt parkissa kolme viikkoa kun otin sen taas käyttöön, ja huomasin seuraavat viat:

molempien puolien sekä ajovalot (lyhyet valot) että sumuvalot eivät toimi ja radio/cd-soitin ei mene päälle.

Lienee epätodennäköistä, että kaikki lamput olisivat sattumalta palaneet samaan aikaan, ja että samalla radiokin olisi mennyt rikki... Osaisiko joku neuvoa, missä vika?

Re: Focus - ajovalot ja radio pimeänä

Lähetetty: 31 Maalis 2012 21:33
Kirjoittaja yritäedes
Kysymyksiä:
- toimivatko kaikki muut valot ja laitteet normaalisti, kuten:
- pitkät ajovalot
- takasumuvalo ja muut perävalot
- kojetaulun valot (mittaristo ja kytkimet)
Onko autossa päivävaloautomatiikka; jos on, niin lyhyet siis ei toimi valokatkaisimen
nolla- eikä ajovalo-asennossa?

Re: Focus - ajovalot ja radio pimeänä

Lähetetty: 01 Huhti 2012 09:22
Kirjoittaja tuomaz
villinä arvauksena ihan mutu-tuntumalla, voisko olla vikaa siinä valokatkaisinpyörylässä ratin vasemmalla puolella?

Re: Focus - ajovalot ja radio pimeänä

Lähetetty: 01 Huhti 2012 11:17
Kirjoittaja ollkank
Kiitokset vastauksista.

Autossa on päivävaloautomatiikka. Lyhyet valot eivät toimi nolla- eikä ajovaloasennossa. Pitkät valot toimivat normaalisti, samoin takavalot, jarruvalot, vilkut ja parkkivalot. Etusumuvalot eivät toimi, mutta takasumuvalojen toimivuutta en huomannut tarkistaa.

Kojetaulun valot toimivat, myös radio/cd-soittimen volumenapin "taustavalo".

Radio/cd-soitin ei siis mene lainkaan päälle. Olen kokeillut monta kertaa. Mutta kun otin auton käyttöön, niin puolen tunnin ajamisen jälkeen sain radioon virran pariksi sekunniksi. Sitten se lakkasi taas toimimasta.

Re: Focus - ajovalot ja radio pimeänä

Lähetetty: 01 Huhti 2012 19:09
Kirjoittaja ollkank
Sumuvalot toimivat sittenkin.

Eli ajovalot ja radio/cd-soitin menivät kerralla pimeiksi...

Voisiko olla joku sulake palanut, vai pitäisikö vain vaihtaa polttimot ja katsoa toimiiko ajovalot sitten? Entäs radion kanssa?

Re: Focus - ajovalot ja radio pimeänä

Lähetetty: 02 Huhti 2012 02:29
Kirjoittaja yritäedes
Tarkasta tai vaihda aluksi ainakin toinen ajovalopolttimo.

Jos valokytkimessä olisi vika, ei pitkienkään pitäisi toimia.
Jos lyhyiden rele olisi syypää, pitäisi päivävalojen silti toimia.
Lyhyiden sulakkeet ovat nro 16 ja 17 konehuoneen rasiassa.
Meniköhän tuossa päättelyssä nyt jotain pieleen....

Radio saattaa vain muuten kiukutella. Ota se irrotettava paneeli irti ja laita takaisin.