Sivu 1/1
Ford Focus -05 2.0l bensa ja Eibachin jouset
Lähetetty: 14 Tammi 2012 13:31
Kirjoittaja tonppaa
Moro,
Eli auto on ollut mulla sen 1½ vuotta ja edellisessä katsastuksesta auto meni mukisematta läpi. Eilen käytin toisella katsastuskonttorilla katsastuksessa ja auto oli muuten ok, mutta pitää käydä muutoskatsastamassa etu- ja takajouset.
Auto: Focus 3D, -05, 2.0l bensa
Etujouset: Eibach 115500802va
Takajouset: Eibach 113501601ha
Noista jousista pitäisi saada TUV-todistus, mutta tuo Eibach.de sivuston haku ei löydä mitään minun autolleni. Tai löytää joo, mutta linkki ei toimi. Esim. 1.6l bensan linkki toimii kyllä.
Osaisiko kukaan neuvoa pöljää, notta mistä tuon todistuksen voisi saada?
Re: Ford Focus -05 2.0l bensa ja Eibachin jouset
Lähetetty: 15 Tammi 2012 18:48
Kirjoittaja tuomaz
rahalla saa ja hevosella pääsee
http://www.tuningstudio.fi/portal/fi/pa ... _-palvelu/
tai sitten menet johonkin eibachia myyvään liikkeeseen ja kysäiset sieltä josko voisivat toimittaa laput?
Re: Ford Focus -05 2.0l bensa ja Eibachin jouset
Lähetetty: 21 Tammi 2012 19:32
Kirjoittaja tonppaa
Pistin Eibachille Saksaan viestiä ja pistivät ilmasiks sähköpostiin peippörit. Auto muutoskatsastettu ja määräaikaiskatsastettu

Re: Ford Focus -05 2.0l bensa ja Eibachin jouset
Lähetetty: 23 Tammi 2012 00:21
Kirjoittaja GeeTee-
Mimmonen on ollu ajella noilla jousilla? Ilmeisesti vakioiskarit, vai?
Re: Ford Focus -05 2.0l bensa ja Eibachin jouset
Lähetetty: 07 Maalis 2012 20:36
Kirjoittaja Niewitch
Eibachin mukaan tuon tyypin etujouset on väärät 2.0 autoon
Re: Ford Focus -05 2.0l bensa ja Eibachin jouset
Lähetetty: 08 Maalis 2012 10:11
Kirjoittaja S-P-H
Muakin kiinnostas tietää minkälainen on nyt ajella tolla yhdistelmällä; vakioiskarit ja eibach
jouset? Vissiin ihan hyvä, kun Ford tarjonnu sitä vuosia kataloogeissaan. Itsellä harkinnassa
tuollainen yhdistelmä seuraavaan autoon. Napakat iskarit kun ei ole ollut talvikeleillä mieleen.
Takuulla on jolla kulla muullakin tuo yhdistelmä, heittäkääs kommenttia?
Re: Ford Focus -05 2.0l bensa ja Eibachin jouset
Lähetetty: 08 Maalis 2012 16:02
Kirjoittaja Fordsonson
Minulla oli edellisessä autossani (1.6 bensa viistoperä '08) Eibachin jouset vakioiskareilla. Oman kokemukseni ja päälle 90 tkm perusteella kehtaan kyllä suositella tuota yhdistelmää. Matalilla kumeilla auto muuttui vakio-jousien jälkeen "pintapehmeämmäksi" vaikka suuremmissa heitoissa olikin sitten jämäkämpi lyhyemmän joustomatkan myötä. Madallus oli vielä sen verran sopiva, että suuremmissakin ulosjoustoissa nuo vakioiskarit kestivät hyvin mukana. Pudottivat autoa muistaakseni edestä 37 mm ja takaa 27 mm, jolloin "asento" näytti varsin hyvältä.